Kontakt

Bc.Stanislava Pujmanová
tel.: 774 847 148

Na Šejdru 527/10
Praha 4 - Libuš, 142 00
e-mail:konik@cmail.cz

Aromaterapie v dětském věku

 

1. JSOU TADY…

 

Jsou malí a mají nad námi velkou moc, nemusí mluvit a přitom toho mnoho řeknou, jsou na nás závislí, ale snaží se chovat svobodně… O kom to mluvím - přece o našich dětech. O těch velkých osobnostech v malém tělíčku, kterým se snažíme vysvětlovat zákonitosti tohoto světa, i když ony vnímají mnohem více, než jsme schopni my dospělí.

 

Jsou tady, aby nám pomohli otevřít oči a poznat sami sebe.

 

Já mám to štěstí, že mám kolem sebe neustále velké množství těch úžasných stvoření, od kterých se mohu učit. Stýkám se s nimi každý den a ony, pokud jsem naladěná na jejich vlny, mi otevírají dveře do svého srdíčka. Někdy se přijdou podělit o svoji radost, někdy si přijdou pro pohlazení, pochvalu či si jen tak pohrát. Někdy si přijdou odpočinout … Čas od času se však stane, že mám pocit, jako by volaly o pomoc. Děti, jejichž "volání " nikdo neslyší začnou své potřeby vyjadřovat jinak. Dochází u nich ke změnám zdravotního stavu - opakovaným infekcím dýchacích cest, trávicím problémům nebo alergiím… a maminkám pak nezbývá nic jiného, než aby střídaly různé lékařské kapacity a specialisty, aby příznaky alespoň trochu zmírnily. Nevědí, že podstata problému může být i někde jinde…

I já jsem před několika lety jsem řešila opakované infekce dýchacích cest a zánětů středního ucha u mé dcery. Během 3 měsíců měla 8x "píchané" ucho a 2x zánět dýchacích cest a zánět dutin. Střídaly jsme pořád dokola návštěvy u lékařů na ORL, imunologii, pediatra a dalšími specialisty, kteří zkoumaly míru poškození sluchu po opakovaných infekcích. A do tohoto maratónu po nemocnicích a specialistech vstoupila ONA. Jakoby úplně náhodou ke mně přišla a nabídla mi své možnosti. Svět vůní, lásky a porozumění, ale hlavně náznak cesty do svého nitra. Byla to AROMATERAPIE.

Po prvních přednáškách jsem nechápala. Mě, zastánce klasické medicíny, bude kdosi vyprávět, že ty voňavé lahvičky mohou někoho vyléčit?! Možná mohou ovlivnit nějaké psychické problémy, ale copak jsou infekce a jiné nemoci pouze záležitostí psychiky? Přistupovala jsem k tomu s velkou nedůvěrou, ale něco mě nutilo k tomu, abych začala pomalu používat aromaterapii jako doplňkovou léčbu při léčbě klasické. Pozitivní účinky jsem nejprve považovala za náhodu, ale postupně, po prvních vlaštovkách úspěchu, jsem začala zkoušet víc a víc. Rok a půl trval ten boj klasické medicíny s medicínou alternativní. Pokaždé jsem přemýšlela, jaký způsob léčby zvolit. Nechápala jsem, jak to že různé alternativní postupy, které, pokud se je podaří skloubit dohromady, mají sílu, jako léčba klasická… Intuice mě vedla stále více k přírodě. Vzhledem ke své zdravotnické minulosti jsem doma mívala před těmi dvěma roky velice dobře vybavenou domácí lékárnu. Nyní je poloprázdná, obsahuje pár náplastí a obvazů a nějaké léky proti teplotě. To ostatní z ní postupně vymizelo. Místo toho zhruba 1/3 obsahu lednice zaujímají různé základní a éterické oleje, krémové a gelové základy a další věci pro "voňavé čarování". Ve skříních mám moxy, baňky, semínka, zlaté a stříbrné kuličky a spoustu jiných věcí. Místo jsem musela udělat i pro řadu nových knížek a časopisů, CD s relaxační hudbou, masážní lehátko… Nějak se to u mě doma zabydlelo…

Ale to nejdůležitější, k čemu jsem se na téhle cestě dostala, byla možnost alespoň trošku poodhalit roušku tajemství a nahlédnout do svého nitra. Při objevování sebe sama jsem začala zjišťovat, že se neměním jenom já, ale celý svět okolo mě se pomalu dostává do určité harmonie. Pomalu se začaly řešit zdravotní problémy mé dcery a doma si "zaléváme" domácí štěstí. Pochopila jsem, že ne vždycky jsou i ty nejlépe myšlené rady to nejlepší, co ten druhý potřebuje… A děkuji za toto poznání.

Ač jsem s alternativní medicínou vždycky trochu koketovala, netušila jsem, že má takovou sílu. Aromaterapie je nádherná součást této cesty, kterou chci poznávat a dál po ní šlapat. Děkuji za tyto otevřené dveře…

Jak jsem již výše zmínila, byly zdravotní problémy mé dcery první, na kterých jsem si testovala účinnost alternativních postupů a byly to právě ony, které mě přesvědčily, že "TO" funguje. V současné době,kdy je dcera převážně zdravá /pominu-li velice řídká občasná nachlazení/ a mojí klientelu tvoří z 75% dospělí, bych asi materiál k této práci relativně obtížně sbírala, ale v době, kdy jsem si toto téma zvolila, bylo co řešit. Byl to prostě můj první velký a téměř samostatný krok /pominu-li rady zkušených aromaterapeutů a dalších lidí zabývajících se přírodní léčbou, studia v literatuře, návštěv dalších kursů, které by doplnily moje znalosti a výměny zkušeností s kolegyněmi - díky jim za tu pomoc/. Zkoušela jsem všechno možné, ale o tom už je tato práce… Zkušenosti, které jsem nasbírala za minulý rok a půl, nepřišly všechny najednou, ale přicházely pomalu a postupně. Možná bych jednotlivé případy řešila dnes trochu jinak, ale předkládám je tak, jak tomu bylo tenkrát. Nejsou to 100% zaručené postupy, kterými lze odstranit ten který problém, je to pouze jedna z možných cest, kterou jsem tenkrát použila. Přijměte, prosím pozvání a já se pokusím Vás po té cestě provést…

 

 

 

2. PRÁCE S DĚTMI

 

Děti jsou velice specifické bytosti. Mají svoje potřeby, projevují své nálady, mají svobodnou mysl, ale zároveň jsou i velmi spoutaní se svojí matkou a další rodinou. Matka a dítě /případně i další rodina/ tvoří spojené nádoby, které musí tvořit harmonický celek. Pokud dojde k narušení rovnováhy v tomto systému, vzniká problém. Děti nedokáží popsat svoje problémy, neumí přesně říct, jak a co je bolí či trápí. Dospělí u nich zaznamenají změny nálady, rozmrzelost, únavu, podrážděnost… Pokud se v zápětí nedostaví teplota, rýma, kašel… nebo jiný příznak, který by mohl být vysvětlením daného problému, přesunou většinou tyto první příznaky do kategorie "ZLOBENÍ". Dětský problém se prohlubuje, až nakonec vyústí v nějaké onemocnění, kterému dospělí rozumějí a které mohou začít řešit.

 

Za velký úspěch považuji již první pokus matky o alternativní léčbu a zájem o aromaterapeutickou masáž pro své dítě. V této chvíli je potřeba navázat co nejkvalitnější vztah s matkou, která s dítětem přichází. Pokud se toto podaří, matka začne otevřeně mluvit o problémech nejenom svého dítěte a hlavně je ochotna přistoupit ke spolupráci. Prostřednictvím aromaterapie pak již mohu ovlivňovat nejen potřeby dítěte, ale i matky. Pokud cítím, že problém je spíše na straně matky, mohu jí na konci ošetření, jako odměnu pro ní, nabídnout aromaterapeutickou masáž, kterou si může i ona užít. Zde se pak otevírá další prostor pro práci.

 

Aromaterapeutická masáž je prvním společným bodem, který spojuje matku a dítě a já mohu opatrně pracovat na obou subjektech najednou. Pro příjemnou masáž doporučuji následující recept:

 

Rp.:

  • 1 polévková lžíce základního oleje

  • několik kapek éterických olejů

  • příjemná relaxační hudba

  • příjemné, teplé a klidné prostředí

  • něžný dotek

  • a hodně, hodně lásky

 

… tak to je ten úžasný návod pro masáže miminek a dětí. Pokud se podaří z těchto ingrediencí namíchat harmonickou směs, dokážeme téměř nemožné. Tak jednoduše můžeme ovlivňovat fyzický, ale i duševní vývoj těch malých človíčků a jejich maminek.

 

 

 

 

 

 

 

Vezměme to ale všechno po pořádku:

 

LÁSKA - je to, co můžeme dopřát svému miminku, dávno před tím, než se narodí. Už v prenatálním vývoji dítě poslouchá tlukot matčina srdíčka, vnímá její hlas i rozpoložení. Je mu příjemně, když se s ním maminka v duchu mazlí, povídá si s ním a dává mu najevo, že se těší až se narodí.

Po narození se dítě dostává z příjemného prostředí, na které bylo zvyklé do světa, ve kterém se najednou ztrácí. Jedinou jeho jistotou než se dokáže zorientovat je milující matka.

 

DOTEK - má základní životní význam. Dotek znamená kontakt. Dotek dodává pocit jistoty, lásky, tepla. Jedním z prvních smyslů, kterým novorozenec poznává svět je hmat. Hlazení a mazlení, jehož se nám v dětství dostává, nám pomáhá vytvořit si tu správnou představu o sobě samých. Dotek je také jistota, že když se nás někdo dotýká, tak nás zároveň přijímá a miluje. A pokud jsme přijímání, můžeme získat důvěru v okolní svět.

Prostřednictvím doteku lze navodit relaxaci i pocit pohody a to nejen u dětí, které masáž přijímají, ale také u dospělých, které ji poskytují. Vzájemná masáž pomůže zlepšit vzájemné vztahy mezi jednotlivými členy rodiny, prohlubuje schopnost vnímat osobu, s níž jste při masáži v kontaktu.

 

PROSTŘEDÍ - Místo, kde budeme masáž provádět by mělo být příjemné a dostatečně vyhřáté. Nachystáme si pleny, osušky a vše co budeme k masáži potřebovat. Pod dítě rozprostřeme prostěradlo, osušku, nebo plenu. U nedonošených dětí je vhodné použít jako podložku ovčí rouno, jehož teplo a doteky miminko zklidňují. Zajistíme, aby nás po dobu masáže nic nerušilo.

 

HUDBA - je nejjednodušším lékem proti stresu. Hudbu nevnímáme pouze sluchem, ale zvukové vibrace pociťuje celé naše tělo. Hudba působí na nervový systém, ale i na jednotlivé orgány v těle. Relaxační hudba pro děti uvolňuje tělo i mysl a naladí organizmus na příjemné působení masáže.

 

Vůně, láskyplný dotek, hudba, příjemné prostředí - to vše ovlivňuje energii, která v tu chvíli proudí mezi maminkou a dítětem. Těch 20 minut denně upevní jejich vztah na celý život a pomůže vyřešit mnohé problémy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V průběhu své praxe s dětmi jsem používala různé terapeutické postupy a alternativní způsoby léčby.

 

Jak jsem již výše zmínila, je aromaterapeutická masáž hlavním prostředníkem pro komunikaci mezi mnou jako terapeutem, dítětem a rodičem.

 

Postupem času zařazuji do své péče i další alternativní postupy, které však pouze doplňují aromaterapeutickou masáž, která se stala hlavním nosníkem mého ošetření.

 

Velmi mi pomohly:

 

Reflexní techniky na nohách a reflexní uvolnění páteře

 

Využití přírodních produktů a přírodních doplňků stravy

 

Základy tradiční čínské medicíny, které používám již u dětí v předškolním věku - aplikace mox nebo nalepovacích kuliček a semínek, případně ušní akupresura.

 

V některých případech jsem využívala i dalších alternativních postupů - homeopatie, rei-ki, kranio-sakrální terapie, kineziologie a dalších.

 

3. RŮZNÉ ZPŮSOBY APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

 

ESENCIÁLNÍ / ÉTERICKÉ OLEJE - aromatické substance, které používáme k aromaterapii. Jsou to koncentrované éterické oleje se silnou charakteristickou vůní a širokým spektrem účinků na fyzický i psychický stav organizmu.

Již u velmi malých dětí /2-3 měsíčních kojenců či dokonce novorozenců/ je možné zjistit, zda jim daný olej vyhovuje, či zda je jim nepříjemný. Stačí otevřenou lahvičkou lehce zamávat ve vzdálenosti asi 10 cm od nosu dítěte a pozorovat jeho reakci.

 

ZÁKLADNÍ /NOSNÉ/ OLEJE - slouží jako nosiče éterických olejů, zajišťují skluznost a tak i rovnoměrnou distribuci éterických olejů po kůži, obsahují některé látky důležité pro výživu, regeneraci, elasticitu či hydrataci kůže - zajišťují správnou trofiku kůže.

 

3.1. Masáže kojenců a dětí předškolního věku

 

Aromatická masáž užívající éterické oleje je terapií pro tělo i mysl. Nosný olej i éterické oleje pronikají při masáži kůží a přecházejí krevním oběhem do všech částí našeho těla. Již po 30 minutách se absorbují do organizmu a začínají plně působit. Podle mé zkušenosti je masáž velmi příjemným a jemným prostředníkem, jak do těla dostat účinné oleje. Nástup účinku jednotlivých éterických olejů je pozvolný, má ovšem delší trvání. Oleje mohou ovlivňovat celkový stav organismu na několik hodin, dnů či týdnů, podle celkového stavu člověka. Selektivně se koncentrují v těch místech, kde je problém nejakutnější.

Vůně má velký vliv na naší mysl i pocity. Čichové buňky pomocí molekulárních receptorů vnímají různé vůně a pachy a tyto vzruchy přivádějí přímo do limbického centra v mozku, které analyzuje tyto vonné stimuly. Limbický systém formuje mimo jiné projevy nálad, paměť a je také centrem emocí.

 

Masáž dětí a kojenců je založená na kombinaci tahů tradiční indické masáže /odstředivá/, švédské masáže /dostředivá/ a masáže chodidla, která se vyvinula z masážních technik. Kombinaci těchto masáží poprvé popsala V. Schneiderová - McClureová, u nás tuto techniku vyučuje Mgr. Jana Hašplová. Jedná se o velice jemnou techniku, při níž se vyvíjí minimální tlak, má velmi široké pozitivní účinky. Můžeme ji použít u zdravých i handicapovaných miminek, větších dětí a dokonce i u dospělých. Tato masáž nás naučí relaxovat, soustředit se, spolupracovat, zlepší se spánkový rytmus dětí, zvýší se odolnost dětí vůči nemocem i škodlivým vlivům vnějšího prostředí, zbavuje děti napětí. Tato masáž stimuluje pokožku, zlepšuje krevní oběh, zlepšuje dýchání a prokrvení celého těla, aktivuje jednotlivá nervová zakončení, podporuje pohybový aparát.

 

Masáže neprovádíme, nebo provádíme omezeně:

- u rozsáhlých poranění kůže - infekce, popáleniny, alergické projevy

- u celkových onemocnění - celkové infekce, nádorová onemocnění, AIDS, cysty, horečnaté stavy, cukrovka, srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, TBC

- u trávicích problémů - nevolnost, zvracení, průjem, pupeční kýla

- při úrazech - zlomeniny, vykloubení

 

 

KONCENTRACE EO V ZÁKLADNÍM OLEJI PRO MASÁŽ

1/2 - 1 rok 0,50% tzn. na 30 ml nosného oleje použijeme 3-4 kapky EO

1 - 3 roky 0,75% tzn. na 30 ml nosného oleje použijeme 7-8 kapek EO

3-6 let 1% tzn. na 30 ml nosného oleje použijeme 9-10 kapek EO

6-12 let 1,5% tzn. na 30 ml nosného oleje použijeme 14-16 kapek EO

od 12 let 2,5 - 3% tzn. na 30 ml nosného oleje použijeme 25-30 kapek

EO

 

3.2. INHALACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ

 

Inhalace je velmi příjemná metoda, jak lze velice jednoduchým způsobem aplikovat éterické oleje. Pro inhalaci používáme jen velmi malé množství EO, které nakapeme do misky s teplou vodou či do aromalampy. Tato nízká koncentrace EO působí spíše na psychické úrovni, příjemně provoní a vyčistí vzduch v místnosti.

U dětí lze aromalampu s úspěchem používat např. před spaním, v období chřipek a nachlazení, ve školních zařízeních pro zvýšení pozornosti, pro ovlivnění psychického stavu dětí např. na pobytových akcích. Aromalampu aplikujeme na 20 minut před pobytem dětí v dané místnosti. Při příchodu dětí do místnosti jí zhasneme a odneseme pryč.

 

KONCENTRACE EO PRO INHALACI

0 - 1 rok 0,50% tzn. na 30 ml vody použijeme 3-4 kapky EO

1 - 3 roky 0,75% tzn. na 30 ml vody použijeme 7-8 kapek EO

nad 3 roky 1% tzn. na 30 ml vody použijeme 9-10 kapek EO

 

3.3. APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ PER RECTUM

 

Aplikace EO per rectum - do konečníku - je metodou, která se používá v aromaterapii velice málo. Přitom jde o postup, pomocí kterého dostaneme velice rychle do organizmu účinné množství olejů a docílíme velmi rychlého nástupu účinku. Éterické oleje se vstřebávají sliznicí tlustého střeva ve velice krátké době - cca 5-10minut a po 20-30 minutách již je patrné jejich působení na organizmus.

Per rectum je možné EO aplikovat ve formě připravených čípků - jejich příprava je však relativně náročná jak časově /čípky musí ztuhnout/, tak i technologicky /je potřeba speciální forma na výrobu čípků/. Takto není možné přizpůsobovat složení dle aktuálního zdravotního stavu.

Jako druhou možnou aplikaci per rectum, která se mně osvědčila více, je aplikace EO v nosném oleji, kterou aplikuji injekční stříkačkou s nasazenou rektální rourkou. Výhody této metody vidím hlavně v možnosti okamžitě aplikovat EO, které jsou potřeba, podle aktuálně se vyvíjejícího zdravotního stavu. U dětí pro tuto aplikaci připravuji asi 2-3ml směsi základního oleje a éterických olejů v koncentraci cca 3-5%. Podle zdravotního stavu, zvolených EO a věku je možné tuto dávku navýšit. Dle přednášky P. Franchomma lze používat pro tuto aplikaci až 100% koncentraci EO.

Na 30ml nosného oleje přijde cca 30-50 gtt EO.

Na 3ml nosného oleje přijde cca 3-5 gtt EO

Při aplikaci touto metodou je třeba vždy počítat s tím, že nějaký olej zůstane v rektální rource - tzn. že neaplikujeme celou připravenou dávku.

Velké úspěchy s touto aplikací jsem měla například u snižování horečky, u katarů dýchacích cest a bronchitid.

 

3.4. APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ NA KLENBU NOŽNÍ A NA REFLEXNÍ PLOŠKY

 

Aplikace EO na chodidlo - respektive na nožní klenbu a na reflexní plošky je další metodou, která si zasluhuje pozornost. Touto cestou lze velice jednoduše aplikovat EO jako první pomoc. Při této aplikaci můžeme použít 100% koncentraci a to i u těch nejmenších dětí. Pro aplikaci vybírám vždy jeden éterický olej, který podle mého mínění nejlépe postihne daný zdravotní problém. 1 kapku tohoto oleje vetřeme do reflexních plošek na chodidle či do nožní klenby. Pokud chceme EO aplikovat do reflexních plošek, které jsou na nártu /plíce, průdušky,tenké střevo…/, je vhodné naředit tento olej na 50% koncentraci, aby nedošlo k popálení kůže. Z chodidel dochází také k relativně rychlému vstřebání. Nástup účinku je mírnější, ale projeví se cca po 40 minutách od aplikace.

Velice se mi osvědčila např. aplikace EO Zázvoru, kterou ráda používám v zimním období pro sebe i moji dceru. Po aplikaci se prodlužuje doba, po kterou máme nohy v lyžařských botách v teple.

 

 

3.5. APLIKACE ÉTERICKÝCH OLEJŮ PROSTŘEDNICTVÍM KOUPELÍ A OBKLADŮ

Koupele s přídavkem éterických olejů jsou velice starým a osvědčeným prostředkem. Celkové koupele můžeme je použít pro relaxaci, při prvních příznacích onemocnění, nebo jako prevenci. Vzhledem k tomu, že používáme velice nízkou koncentraci, bude účinek spíš na úrovni psychické. Do horké vany přidáváme cca 10-15gtt éterického oleje nebo jejich směsi, které je však nutné rozpustit v hydrofilním oleji, nebo jiném médiu - plnotučném mléce, smetaně či medu. Jinak by mohlo dojít k popálení kůže.

Při virových onemocněních - chřipka, ale i např. neštovice se mi osvědčily i jodové koupele, kdy do vany vliji cca 1dcl jodisolu nebo jiné jodové dezinfekce.

Při nachlazení a rýmě je vhodné použít i částečné koupele rukou a nohou, kdy do teplé vody přidáme 4-5 kapek EO /např. eukalyptu, ravensary…/ rozpuštěné v hydrofilním oleji nebo jiném rozpouštědle.

 

Obklady jsou obdobou koupelí. V praxi se mi osvědčily chladné obklady s citrónovou silicí rozpuštěnou v hydrofilním oleji u horečnatých stavů. Tyto obklady aplikuji na cca 20 minut na zápěstí, kotníky a případně lýtka. Působení těchto obkladů je velice účinné a pro dětský organizmus není tak drastické jako aplikace celkových zábalů.

 

3.6.POROVNÁNÍ JEDNOTLIVÝCH ÚČINKŮ V ZÁVISLOSTI NA ZPŮSOBU APLIKACE

 


Způsob aplikace

Nástup účinku

Hlavní účinek

Per rectum

Velice rychlý

5 min

20-30 min

Fyzická změna zdravotního stavu

Na nožní klenbu, či na reflexní plošky

Relativně rychlý

10 - 15 min

30-45 min

Fyzická změna zdravotního stavu

Masáž

Středně rychlý

20-30 min

1hod - několik dní

Velice individuální - záleží na skladbě EO, na jejich metabolismu v organizmu

Fyzické i psychické změny zdravotního stavu

Koupele a obklady

Středně rychlý

20-30 min

30 min

Projeví se hlavně po psychické stránce, působení na fyzické tělo je spíše preventivní, jako pomoc v začátku nemoci či jako doplňková léčba k jinému způsobu aplikace aromaterapie.

Inhalace

Středně rychlý

20-30 min

 

30 min

Projeví se hlavně po psychické stránce, nemá hlubší působení na fyzické tělo

 

4. ÉTERICKÉ OLEJE POUŽÍVANÉ V DĚTSKÉ PRAXI

 

4.1.VÝBĚR VHODNÉHO ÉTERICKÉHO OLEJE

 

Éterické oleje používané pro řešení zdravotních problémů by měly být velmi kvalitní. Výlučně by se mělo jednat o silice, které jsou určeny k aplikaci na tělo a neslouží pouze k provonění ovzduší. O to spíše, pokud se jedná o využití aromaterapeutických postupů u dětí.

 

Pokud vybírám éterický olej, vždy kontroluji následující informace:

- Latinský botanický název rostliny

- Místo sběru

- Označení druhu - variety

Silice vybírám výlučně od renomovaných výrobců, kteří jsou schopni dodat ke každé silici povolení hlavního hygienika, informace o chemickém složení silice - biochemická specifita, případně o způsobu pěstování.

 

U dětí jsou velice vhodné různé druhy citrusů, eukalyptů, ravinsara, levandule, heřmánek… Pomocí těchto základních silic je možné řešit celé spektrum běžných dětských nemocí. Viz dále.

 

U dětí musíme dát velký pozor na chemické složení vlastního éterického oleje, který chceme použít. Důležitá je tzv. biochemická specifita, která nám určí obsah základních látek v silici. U děti bychom neměli používat následující oleje a jejich složky:

 


fenoly

eugenol - fenoly - silně protiinfekční/baktericidní, viricidní, paraziticidní/, imunostimulanty, způsobují hyperémii/překrvení/ a hypertenzi /zvyšují krevní tlak/. POZOR - dráždí sliznici, jsou hepatotoxické /poškozují játra/, nepoužívají se u dětí, těhotných

eugenol

Cinnamomum Zeylanicum

eugenol

Eugenia Caryophyllata

eugenol

Melaleuca Leucadendron

thymol - monocyklický fenol - silně protiinfekční/baktericidní, viricidní, paraziticidní/, imunostimulanty, způsobují hyperémii/překrvení/ a hypertenzi /zvyšují krevní tlak/. POZOR - dráždí sliznici, jsou hepatotoxické /poškozují játra/, nepoužívají se u dětí, těhotných

thymol

Thymus Vulgaris

ketony

 

 

 

 

 

 

 

kafr /=borneol/ - ketony - velmi aktivní, toxické, při mírném dávkování jsou utišující , sedativní, hypotermické. Při vysokém dávkování jsou neurotoxické, omamné, nebezpečné pro epileptiky vyvolávají zvracení, dobře se rozpouští ve slizech a lipidech, jsou dobrými antikoaguanty, aktivují proces zajizvení, jsou mírně antiseptické, imunostimulační, proti houbovým a plísňovým onemocněním

kafr

 

Rosmarinus Officinalis

menton - ketony - velmi aktivní, toxické, při mírném dávkování jsou utišující, sedativní, hypotermické. Při vysokém dávkování jsou neurotoxické, omamné, nebezpečné pro epileptiky vyvolávají zvracení, dobře se rozpouští ve slizech a lipidech, jsou dobrými antikoaguanty, aktivují proces zajizvení, jsou mírně antiseptické, imunostimulační, proti houbovým a plísňovým onemocněním

menthon

Mentha Piperita

pinocamphon - ketony - velmi aktivní, toxické, při mírném dávkování jsou utišující , sedativní, hypotermické. Při vysokém dávkování jsou neurotoxické, omamné, nebezpečné pro epileptiky vyvolávají zvracení, dobře se rozpouští ve slizech a lipidech, jsou dobrými antikoaguanty, aktivují proces zajizvení, jsou mírně antiseptické, imunostimulační, proti houbovým a plísňovým onemocněním

pinocamphon

Hyssopus Officinalis

Ketony

thujon - bicyklický keton - velmi aktivní, toxické, při mírném dávkování jsou utišující , sedativní, hypotermické. Při vysokém dávkování jsou neurotoxické, omamné, nebezpečné pro epileptiky, vyvolávají zvracení, dobře se rozpouští ve slizech a lipidech, jsou dobrými antikoaguanty, aktivují proces zajizvení, jsou mírně antiseptické, imunostimulační, proti houbovým a plísňovým onemocněním

thujon

Salvia Officinalis

vetivenol - ketony - velmi aktivní, toxické, při mírném dávkování jsou utišující , sedativní, hypotermické. Při vysokém dávkování jsou neurotoxické, omamné, nebezpečné pro epileptiky, vyvolávají zvracení, dobře se rozpouští ve slizech a lipidech, jsou dobrými antikoaguanty, aktivují proces zajizvení, jsou mírně antiseptické, imunostimulační, proti houbovým a plísňovým onemocněním

vetiven, vetivenol

Vetiveria Zizanoides

 

Dále u dětí do 2 let bychom neměli používat tyto oleje:

Anýz, Skořice, Hřebíček, Kafr, Yzop, Levandule stoechas, Levandule spaik, Lavandin, Kopr, Lemongrass, Meduňka, Rozmarýn, Šalvěj levandulolistá, Saturejka horská, Thymián thymol, Řebříček

 

U dětí do 5-ti let bychom neměli používat EO:

Máta peprná

 

Pokud nemáte na vybranou a musíte použít éterický olej, který není vhodné používat pro děti, doporučuji následující postup:

  1. u dětí do 2 let raději nepoužívejte nic

  2. vždy se snažte nahradit jiným EO s podobným účinkem

  3. u dětí starších než 2 roky můžete použít 50% koncentraci běžného minimálního ředění než by jste použili s EO, který je pro děti vhodný

  4. použijte ho pouze jednorázově - jako první pomoc, nedávejte jej rodičům domů k pravidelným masážím

  5. dítě, u kterého jste olej použili, pravidelně kontrolujte - ideálně by mělo být neustále s vámi, aby jste mohli zaregistrovat případnou nežádoucí reakci co nejdříve

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.2. EO PRO ZKLIDNĚNÍ, PRO POCIT BEZPEČÍ A RADOSTI

 

1. CITRUS AURANTIUM var. amara = NEROLI

Čeleď: Rutaceae – Routovité

linalool, nerolidol

 

Indikace: antidepresivum, neurotonikum, snižuje napětí při porodu, neuralgie, kosmetika, antiinfekční působení, antimikrobiální působení, žilní tonikum, čistí mysl, pomáhá soustředění, uklidňuje bušení srdce, povzbuzuje trávení, působí proti průjmu a plynatosti

Kontraindikace: nejsou známy

 

2. CITRUS AURANTIUM var. amara = POMERANČOVNÍK HOŘKÝ

Čeleď: Rutaceae – Routovité

limonen

 

Indikace: protiinfekční a antimikrobiální účinek, úzkost, nervozita, zažívací

problémy (spasmy žaludku), zvyšuje cirkulaci krve

Kontraindikace: fototoxicita

 

3. CITRUS AURANTIUM var amara= POMERANČOVNÍK HOŘKÝ = PETITGRAIN

Čeleď: Rutaceae – Routovité

linalylacetát

 

Indikace: jako Neroli - kosmetický účinek, antiinfekční působení, antimikrobiální působení, žilní tonikum, antidepresivum, neurotonikum, snižuje napětí při porodu, neuralgie, sedativum

Utišující prostředek pro nervový systém - přepracování, zemdlenost, smutek, melancholie nervové deprese, silné emoce

Kontraindikace: nejsou známy

 

4. CITRUS AURANTIUM var. bergamia = POMERANČOVNÍK BERGAMOTA

Čeleď: Rutaceae – Routovité

linalylacetát

Indikace: antidepresivum, harmonizuje nervové napětí, snižuje úzkost, stimulant, tonikum, antimikrobiální účinek, analgetikum, antispasmatikum, zlepšuje vzduch, podporuje trávení, karminativum, podporuje hojení, zajizvuje, opary, kosmetika – akné, herpes, parfémy

Kontraindikace: fototoxicita

 

5. CITRUS LIMON = CITRONÍK KYSELÝ

 

Čeleď: Rutaceae – Routovité

limonen

 

Indikace: čistící silice, aktivuje imunitní systém, působí antisepticky a antimikrobiálně, zvyšuje vylučování žluči, čistí játra, upravuje zažívání, plynatost, bolesti žaludku, škytavka, bolesti hlavy, osvěžující, nervový stimulant, kosmetika – mastná nečistá pleť

Kontraindikace: fototoxicita

 

6. CITRUS RETICULATA = MANDARINKOVNÍK SLADKÝ

 

Čeleď: Rutaceae – Routovité

limonen

 

Indikace: při napětí, melancholii a smutku, migrény, svalové křeče, psychický stimulant, přináší pocit bezpečí a radosti, osvěžuje a uvolňuje

Kontraindikace: nejsou známy

 

7. CYMBOPOGON MARTINII = RŮŽOVÁ PALMA = VOUSATKA MARTINOVA

Čeleď: Poaceae - Lipnicovité

geraniol

 

Indikace: uklidňuje, osvěžuje, nervozita, napětí, bolest hlavy, odloučení blízké osoby, nespavost, antiseptikum

Kontraindikace: nejsou známy

 

8. LAVANDULA ANGUSTIFOLIA = LEVANDULE ÚZKOLISTÁ = L. VERA = L. PRAVÁ = L. OFFICINALIS = L. LÉKAŘSKÁ = L. Maillette = /kultivovaná/

 

Čeleď: Lamiaceae - Hluchavkovité

linalylacetát, linalool

 

Indikace: silice první pomoci, patří k silicím s nejširším spektrem použití

průjem, nevolnost, zvracení, plynatost, spazmolytikum, sedativum, protizánětlivý účinek,

snižuje horečku u dětí, kožní defekty, urychluje porod, zklidňuje matku, zvyšuje intenzitu stahů, uklidňuje, navozuje pocit bezpečí

 

Pozor: nepoužívat s léky obsahujícími jód nebo železo (?),pozor u lidí s nízkým TK

 

Kontraindikace: první čtyři měsíce těhotenství, při chemoterapii u onkologických onemocnění

 

4.3. EO VHODNÉ PŘI INFEKCÍCH DÝCHACÍCH CEST:

 

1. CINNAMOMUM CAMPHORA var ravintsara

 

Čeleď: Lauraceae - Vavřínovité

1,8-cineol, eugenol

 

Indikace: antiseptické vlastnosti, antivirotikum, imunostimulant, nachlazení, posílení dýchacích cest, neurotonikum, křeče, bolesti kloubů, harmonizátor siličných směsí - zlepšuje prolnutí jednotlivých složek směsi více esencí a zesiluje její účinek.

Kontraindikace: děti do 3 let, těhotenství

 

2. EUCALYPTUS CITRIODORA = BLAHOVIČNÍK CITRONOVONNÝ

Čeleď: Myrtaceae – Myrtovité

citronellal

 

Indikace: Antivirální, desinfekční, rozpouští hleny, při rýmě – masáž prsou, bronchitida

Kontraindikace: nejsou známy

3. EUCALYPTUS RADIATA = BLAHOVIČNÍK ZÁŘIVÝ

Čeleď: Myrtaceae – Myrtovité

α-terpineol, 1,8-cineol

 

Indikace: Oblast broncho – pulmonární, expektorantia, mukolytika, překrvení - astma s nadměrnou tvorbou hlenu, opakovaná infekce, antiseptikum, baktericidní a viricidní účinky, imunologikum, psychické účinky - pomáhá rozptýlit melancholii a oživit náladu a obnovuje tak životní sílu i pozitivní náhled, v hlubší úrovni v nás pomáhá prosazovat širší perspektivu života, rozptyluje ustrnulé, napůl vědomé pocity, které nás mohou udržovat v omezujícím prostředí, pro lidi, kteří se cítí emočně „sevřeni“ nebo omezováni svým okolím, ať doma, v práci nebo ve společnosti a poskytuje jim vnitřní „prostor k dýchání“.Vhodnější pro děti

Kontraindikace: nejsou známy

 

4. MELALEUCA ALTERNIFOLIA= KAJEPUT STŘÍDAVOLISTÝ = TEA TREE = ČAJOVNÍK

 

Čeleď: Myrtaceae

terpineol, 1,8-cineol

 

Indikace: antiseptikum, popáleniny, dermatomykózy, lupénka, antitoxický (neutralizace živočišných jedů), infekce horních a dolních cest dýchacích, záněty středouší…

Kontraindikace: nejsou známy

 

5. MELALEUCA QINQINERVIA= M. VIRIDIFLORA = KAJEPUT ZELENOKVĚTÝ = NIAOULI

 Čeleď: Myrtaceae - Myrtovité

α-terpineol, viridiflorol, 1,8-cineol

 

Indikace: antiseptikum, radioprotektivum, dopomáháhá k rychlé regeneraci kůže

Kontraindikace: nejsou známy

 

6. PINUS SYLVESTRIS = BOROVICE LESNÍ

 

Čeleď: Pinaceae - Borovicovité

α-pinen, β-pinen

 

Indikace: napomáhá koncentraci, antiseptikum, nastydnutí, chřipka, astma, kuřácký kašel, prokrvuje /koupele při svalové únavě/, revmatické bolesti, kortikoidní účinky, desinfekce ovzduší, uvolnění svalových spasmů, rekonvalescence po ATB

Kontraindikace: nejsou známy

 

7. ROSMARINUS OFFICINALIS = ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ

 

Čeleď: Lamiaceae – Hluchavkovité

bornylacetát, verbenon

 

Indikace: Imunostimulant, spazmy dýchací soustavy, nervové deprese, úzkost, oslabení po léčbě, regulace jaterní funkce, cholagoga, mukolytika, činnost cév, stimulace funkce)

Kontraindikace : (B.S. kafr, verbenon) - hypersenzibilita jater, děti do 2 let, těhotenství, neurotoxický, abortivní

 

8. THYMUS VULGARIS = TYMIÁN OBECNÝ

 

Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

linalool

 

Účinky: antiinfekční , imunostimulant, renální infekce u dětí, antitusikum,

obecně posilující, stimulant mozkové činnosti, analgetikum

Kontraindikace : nejsou známy

 

4.4. EO PŘI ONEMOCNĚNÍCH TRÁVICÍHO ÚSTROJÍ

 

1. FOENICULUM VULGARE = FENYKL OBECNÝ

 

Čeleď: Apiaceae - Miříkovité

trans-anethol

Indikace: potíže trávicí soustavy, účinek antiseptický, antispasmatický, karminativní - používá se k masáži břicha či reflexní plošky na noze, fytohormon - /estrogen/ - problémy menstruačního cyklu - vtírat do solar plexu, svalové spasmy, bolest v kříži, usnadňuje odkašlávání, bronchitidy, podporuje tvorbu mléka a kojení

Kosmetika: napomáhá hydrataci pokožky

Kontraindikace: děti do 2 let, epileptici - ve vyšších koncentracích působí křeče a opojení

 

2. MATRICARIA CHAMOMILLA = HEŘMÁNEK PRAVÝ= M. RECUTITA

Čeleď: Asteraceae

chamazulen, bisabolol

 

Indikace: protizánětlivý účinek, hojivý, protialergenní, používá se u astmatických záchvatů – natřít na dásně, masáž plic a zad, u dermatóz, popálenin, ekzémů. Účinně tlumí bolesti hlavy, migrény, křeče, snižuje horečku, vhodný při zimnici, zvracení, plynatosti, průjmu.

Kontraindikace: nejsou známy

 

3. MENTA SPICATA var. Crispa = MÁTA KLASNATÁ = BELŠÁN

 

Čeleď: Lamiaceae - Hluchavkovité

carvon

 

Indikace: Protizánětlivý, stimulace vylučování žluči, stimulace zažívání, sedativum na úrovni prodloužené míchy a mozečku antikatarální, mukolytikum, cholagogum, choleretukum, tonikum zažívání, zajizvení, bronchitida dospělých, infekce ORL, hojení ran zánět močového měchýře, poruchy nervového systému

Kontraindikace: děti do 2 let - silný stimulant, používat pouze minimální množství v nezbytně nutném případě, těhotenství – (keton – vysoká toxicita)

 

 

4. MENTHA PIPERITA= MÁTA PEPRNÁ

 

Čeleď: Lamiaceae - Hluchavkovité

menthol, menthon

 

Indikace: podporuje chuť k jídlu, reguluje funkci jater, vysouší slezinu, chladí žaludek, vhodná pro terapii horké povahy, nutí energii čchi cirkulovat, má zahřívací účinek na tělo, ale její koněčný účinek je chladivý a osvěžující, imunostimulant, antiinfekční a analgetický účinek, obecný stimulant, neurotonikum, posiluje nervy

Kontraindikace: kojení, děti do 5 let - silný stimulant, používat pouze minimální množství v nezbytně nutném případě děti do 5 let, homeopatická léčba

 

4.5. EO PŘI ONEMOCNĚNÍCH MOČOVÉHO ÚSTROJÍ

 

1. JUNIPERUS COMMUNIS = JALOVEC OBECNÝ

 

Čeleď: Cupressaceae - Cypřišovité

α-pinen, β-pinen, sabinen

 

Indikace: chronické afekce močových cest, zvyšuje vylučování moči, podporuje tok lymfy, odvádí toxické zplodiny z těla, čistící schopnosti, detoxikans, dýchací obtíže, antiseptikum

Kontraindikace: akutní zánět močových cest a ledvin

 

2. SANTAL BÍLÝ = SANTALUM ALBUM

 

Čeleď: Santalacae – Santalovité

α-santalol, β-santalol

 

Indikace: desinfekce močových cest, moučnivka u kojenců – silné zředění do oleje (x zelený jíl x voda x kavernovaný škrob), antidepresivum, sedativum, nespavost psychosomatické obtíže, antiseptikum, diuretikum, bronchitida, kašel, laryngitida, nachlazení, stimuluje trávení, chronické záněty močopohlavního systému - sedací koupele.

Kontraindikace: akutní zánět ledvin, těhotenství

 

3. ZINGIBER OFFICINALE = ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ

 

Čeleď: Zingiberaceae – Zázvorovité

zingiberen

 

Účinky: hřejivé terapeutikum, dodává energii ledvinám, léčba povrchového chladu, léčba nedostatečné energie ledvin, antidepresivum, uvolňuje napětí, antiseptikum, nachlazení, rýma, snižuje horečku, revmatické bolesti, trávicí potíže

POZOR! Olej horké povahy - používat poloviční koncentraci

Kontraindikace: nejsou známy

 

 

 

 

 

 

5. ZÁKLADNÍ MASÁŽNÍ OLEJE - NOSNÉ OLEJE

 

5.1. Brutnákový olej (Borago Officinalis)

- velice jemný, dobře vstřebatelný

  • vynikající prostředek při ošetřování kůže postižené ekzémy, lupenkou či alergií

  • pro pokožku problematickou se sklonem k přesušování a praskání

  • při vnitřním užívání snižuje hladinu cholesterolu v krvi, pomáhá ke snížení krevního tlaku a je účinným léčebným doplňkem při atopickém ekzému.

  • vynikající regenerační prostředek s hojivými účinky, vhodný na popáleniny a zánětlivé stavy pokožky

 

5.2. Černý kmín

  • vynikají pro péči o suchou, citlivou až lehce podrážděnou pokožku obličeje i celého těla

  • mimořádně vhodný k masážím i koupelím

  • na rozdíl od ostatních rostlinných olejů obsahuje asi 0,5 % éterického oleje, čímž se stává ještě hodnotnější a účinnější - výborný při nadýmání a bolení bříška u dětí (do 1 roku ředit 1 : 5)

  • je vhodný k vnitřnímu užití, pro vysoký obsah nenasycených mastných kyselin hraje důležitou úlohu v látkové výměně a přispívá k podpoře činnosti trávicího systému

  • má antibakteriální účinky

  • odvodňuje a detoxikuje, normalizuje hladinu cholesterolu v krvi

  • urychluje hojení ran a obnovu buněk, stabilizuje hladinu hormonů a psychiky

  • harmonizuje imunitní systém

  • v asijské a orientální medicíně se po staletí tento olej používá jako vhodná antialergická alternativa při bronchitidě, senné rýmě, průjmech, nadýmání, kožních ekzémech a kopřivce

 

5.3. Makadamiový olej (Macadamia Ternifolia)

  • lehce se vstřebává, vhodný na masáže

  • výborné regenerační účinky na pleť a pokožku, je dobře snášen

  • obsahuje vitamíny A, B, E, ochranný faktor 3 – 4

  • podporuje schopnost přirozené hydratace pokožky, napomáhá její pružnosti a elasticity

  • výborný na poškozené vlasy, po aplikaci se stávají hebké a poddajné, lesklé

 

5.4. Mandlový olej (Prunus Dulcis)

  • velice jemný nedráždivý olej, vhodný pro použití v dětské kosmetice, mírní podráždění, vhodný základ pro přípravu regeneračních krémů, olejů a masážních preparátů, silné regenerační a uklidňující účinky, vhodný k ošetření suché a citlivé pokožky, vhodný na ošetření pokožky poškozené slunečním zářením

 

5.5. Meruňkový olej (Prunus Armeniaca)

  • vhodný pro všechny typy pleti, i velmi citlivou

  • vhodný pro dětskou pokožku, mírní podráždění

  • ošetření popraskané pokožky, ekzémů, akné

  • velmi dobré regenerační a uklidňující účinky

  • vhodný na ošetření sluncem spálené pokožky

 

5.6. Olivový olej (Olea Europaea)

  • jedinečný svými zjemňujícími vlastnostmi na pokožku

  • používá se na zánětlivé stavy pokožky, popraskanou kůži, bércové vředy, ekzémy, popraskaná hrubá pleť

  • velmi vhodný pro malé děti

  • ošetření nehtů, prokrvuje

  • vhodný jako základ do regeneračních a masážních olejů a pro vlasové zábaly

 

5.7. Pupálkový olej (Oenothera Biennis)

  • jemný, dobře vstřebatelný

  • při vnitřním užití pomáhá snížit krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu

  • účinně pomáhá při atopickém ekzému (3x denně kávová lžička)

  • při vnějším použití vhodný pro suchou citlivou pokožku (ekzémy, lupenka)

  • hojivý účinek při popáleninách (např. Slunečním zářením), výtečný regenerační prostředek

  • zvyšuje elasticitu kůže, chrání ji před vysycháním

  • použití při masáži obličeje, celého těla, vlasové přípravky

 

5.8. Sezamový olej (Sesamum Indicum)

  • velmi jemný, slabě vysychavý olej

  • výrazné antioxidační účinky, přirozený UV-faktor 4

  • výborný regenerační prostředek

  • zmírňuje riziko předčasného stárnutí kůže, podporuje prokrvení

  • neměl by se používat při zánětlivých kožních procesech

  • vhodný při revmatických potížích, do směsí na kompletní masáž

  • k celkové stimulaci organismu a imunitního systému – masáž celého těla

  • přidává se do směsi rostlinných olejů za účelem zvýšení jejich trvanlivosti

 

5.9. Slunečnicový olej (Helianthus Annuus)

  • má zvláčňující účinky na pokožku, napomáhá hojení ekzému a pokožky se sklony k akné, velmi vhodný pro děti

  • díky vysokému obsahu vitaminu E má výborné regenerační a hojivé účinky

  • je hřejivý, podporuje prokrvení, vysoký obsah minerálů

 

 

6. VYUŽITÍ ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY PŘI LÉČBĚ JEDNOTLIVÝCH ONEMOCNĚNÍ V DĚTSKÉM VĚKU

 

6.1. ALERGIE 

 

Alergie patří mezi velice častá onemocnění nejenom dětského věku. Postihují přibližně každého čtvrtého člověka v populaci. Čím dříve se alergie objeví, tím horší může být její průběh. V nejútlejším věku se často setkáváme s kožními projevy alergie, ke kterým se většinou ve školním věku přidávají problémy dýchací - rýma, kašel či oční projevy. Pokud nejsou tyto problémy úspěšně řešeny mohou přejít v astma, které nepříznivě ovlivňuje celkový stav a vývoj dětského organizmu. Astma přetrvává až do dospělosti a výrazně limituje život nemocnému. Alergie je klasické psychosomatické onemocnění a jako s takovým by se s ním mělo zacházet. Bohužel většina lékařů řeší tento stav pouze v rámci svého oboru, bez ohledu na širší souvislosti, které k danému stavu vedou.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Alergie je abnormální reakce imunitního systému organizmu na cizí látku nazývanou alergen, která u nealergických osob nevyvolá žádnou reakci.

Příznaky:

  • Obtížné dýchání, sípání, astma, kašel

  • Vyrážka, svědění, ekzém

  • Ucpaný nos, tekutá rýma, kýchání

  • Zánět spojivek- začervenalé oči, slzení nebo pálení očí

  • Quinkeho edém - otok hrdla zevnitř

  • U potravinových alergií průjmy

  • V nejzávažnějších případech může alergen přivodit ztrátu vědomí

Příčina:

  • Kontaktní alergie - rostliny, kovy, tkaniny

  • Respirační alergie - pyly, zvířecí chlupy, plísně, prach

  • Potravinové alergie - nejrůznější potraviny a potravinářská barviva

 

Postižené osoby většinou pocházejí z rodin, v nichž se vyskytly tyto obtíže nebo kde se vyskytla alergie na jiné známé látky. Alergické příznaky může zhoršit stres, či požití alkoholu. Významná může být i úloha různých psychických faktorů - psychosomatické spouštěče alergické reakce.

 

Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:

Deficit čchi plic a sleziny. Retence vlhka a hlenu v plicích postihuje transportní funkci a dochází ke kašli s expektorací a bohaté nosní sekreci. Při dlouhém trvání postihuje též ledviny a dochází k blokádě dráhy močového měchýře, což způsobí kašel, astmatické dýchání, ucpaný nos a překrvení hrdla. Spolupůsobením emočních vlivů může dojít k poruše jater, které vedou k obstrukci jaterní čchi a její změně v oheň.

 

 

Diagnostika podle jazyka:

  • Deficit čchi plic a sleziny - jazyk bývá bíle povleklý

  • Při postižení ledvin a dráhy močového měchýře - jazyk bledý

  • Při poruše jater - jazyk žlutě povleklý

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

  • konflikt mezi vysokou agresí a vysokou senzibilitou, válka v tělesné rovině - útok na přátele, silná nevědomá agresivita, nepoznaná a nevyužitá agrese, strach z vitality. Alergen - symbol pro vše vitální, špinavé s důrazem na sexuální složku jako obraz něčeho nečistého.

 

  • Zvířecí srst - strach z lásky se sexuálním vztahem /kočičí srst - mazlivost, psí srst - agrese, láskou někoho sníst, koňská srst - pudovost/

  • Pyly, semena trav - strach z plodnosti, lásky, sexuality, pudovosti

  • Domácí prach - strach ze všeho špinavého, nečistého

  • Potraviny - to, co je v potravě nečisté / plody - výsledek pohlavního spojení muže a ženy, obilí, kaše - mazlavý, pojivý, sladký, lepivý prvek, mléko - mateřsky ženské, alkohol - ztráta kontroly, odbourání zábran

  • Léky, barvy, rozpouštědla - čím více se proslýchá, že jsou škodlivé, tím častěji se objevují jako alergeny

 

Zpracování:

  • převzít od těla moc nad vlastní agresí, přijímat výzvy, žít plným životem, vpustit si do vědomí a přijmout nepřijaté, miluj své nepřátele

 

 

----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Adélka 5 let, v lednu diagnostikována alergická zátěž - pyly, prach, srst, plísně, roztoči. Do března bez alergických projevů. V březnu nasazena klasická antihistaminika - bez efektu, po 1,5 měsíci vysazená.

 

Projevy: hustý hlenový výtok z nosu, ráno vlhký kašel. V dubnu zhoršení příznaků, kašel po celý den, v noci záchvaty kašle, které vyvolávaly dušení až zvracení. Kolem 3 - 4 hodiny v noci záchvaty nejsilnější.

 

Jazyk : bez povlaku, bledý

 

Reflexní diagnostika: velmi citlivé plošky průdušek, plic, jater, žlučníku, ledvin, slinivky a sleziny

 

 

 

 

 

Pomoc při akutních záchvatech:

 

  1. do reflexních plošek plic, jater, žlučníku, ledvin a nadledvinek - Eukalyptus radiata - 100% koncentrace

  2. masáže hrudníku a zad Eukalyptus radiata v makovém oleji - 10 gtt / 30 ml

 

 

Průběh:

  1. noc - ústup potíží cca do 1 hod, klidný spánek až do rána, zmírnění obtíží v dopoledních hodinách

  2. noc - záchvaty kašle se dostavily opět, ovšem již v menší míře. Maximum záchvatů se přesunulo na 3-4 hodinu ranní, kdy jsme zopakovaly uvedený postup. Ústup potíží do 1 hod. Klidný spánek až do rána, dopoledne bez obtíží.

  3. noc - usíná klidně, záchvaty kašle se dostavily opět mezi 3-4 hodinou ráno, opět zopakován uvedený postup. Ústup potíží do 1/2 hodiny. Zbytek noci a celý den bez větších obtíží.

 

  1. noc - před usnutím masáž reflexních plošek, zad a hrudníku - jako při akutním ošetření. Záchvat kašle se dostavil ve stejný čas, pouze jeho intenzita byla mnohem mírnější než v předchozích případech, doba trvání asi 15 minut.

  2. noc - opět jsme provedli stejné ošetření před usnutím, spala klidně celou noc. Příznaky přes den ustoupily.

  3. noc - preventivně provádíme stejné ošetření před usnutím. Noční i denní záchvaty kašle ustoupily.

V tomto ošetření pokračujeme ještě cca týden. Velice zřídka se objeví zakašlání, příznaky ustoupily.

 

Vzhledem k tomu, že se mi první noc osvědčil Eukalyptus radiata, pokračovala jsem v jeho užívání po celou dobu akutní fáze těchto příznaků.

 

Dlouhodobé zajištění klidového stavu organismu:

 

  1. Přibližně 1 - 2x týdně před spaním masáž celého těla směsí:

Eukalyptus radiata 5 gtt

Matricaria chamomilla 5 gtt

Mentha spicata 3 gtt

Lavandula angustifolia 2 gtt

Makový olej 30 ml

 

Volba olejů ve směsi:

 

Eukalyptus radiata - obsahuje 1,8 cineol - je vylučován plícemi, dezinfekce dýchacích cest, expektorační účinek, usnadňuje odstraňování hlenu

Matricaria chamomilla - obsahuje chamazulen - působí jako antihistaminikum, je vhodný i pro jiné formy alergií

Menta spicata - vzhledem k dětskému věku vhodnější než Menta piperita pro své mukolytické /hleny rozpouštějící/ účinky

Lavandula angustifolia - obsahuje linalool - vhodná pro uvolnění a klidný spánek

 

 

 

  1. Používání aromalampy na přibližně 20 minut před spaním

Eukalyptus radiata 2 gtt

Lavandula angustifolia 1 gtt

 

  1. Moxa - posílení plic, ledvin a sleziny - P7, L1, L3, SS6 a posílení detoxikační funkce TS4 - každý bod moxujeme 3-4x, celé moxování trvá cca 10 minut a provádíme ho 1-2x týdně.

 

  1. Zpracování tématu alergie na kineziologii - Místo pocitu odloučení a nedůležitosti a z toho plynoucí ho strachu ze ztráty a ohrožení, navození pocitu jednoty a sjednocení a tím i jistoty, která z toho vyplývá.

 

  1. Ostatní doporučení - v období velkého zahlenění omezení konzumace mléčných výrobků, pravidelné pití průduškové čajové směsi 3x1 šálek a dostatečný pitný režim, minimálně 1,5l tekutin denně.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu:

Po 2 měsících od záchvatu přetrvává občas mírná hlenová rýma. Záchvaty kašle se již nevyskytly. Dle lékařky na alergologii - stav stabilizován, není třeba užívat žádnou medikaci.

 

6.2. ATOPICKÝ EKZÉM

 

Velice časté poškození kůže v dětském věku, které většinou vzniká jako následek alergie. Handicap poškození kůže se dotýká nejenom samotných dětí, které tímto ekzémem trpí, ale i jejich rodičů - hlavně matek /zejména u velmi malých dětí/. A tak je třeba k tomu i přistupovat. Ač řešíme problém dětí, je vhodné prostřednictvím aromaterapie navodit klid i u dospělých, kteří se o dítě starají.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Tato kožní choroba /dermatóza/ je v dětském věku nejčastější a vyvolává celou řadu zánětlivých projevů chronického nebo recidivujícího průběhu. Provází jí nepříjemné svědění. Postižení bývá symetricky rozloženo na obličeji, trupu, končetinách, za ušima a ve vlasové pokožce. Nejvýraznější je do 3 roku, mezi 3-5 rokem pomalu ustupuje a po té se většinou postupně ztrácí. Někdy přetrvává až do dospělosti.

 

Příznaky:

  • Zarudnutí, otok, drobné puchýřky

  • Mokvání, strupy, odlupující se kůže

  • Přeschlá pokožka

  • U většina dětí opakovaným škrábáním zesílená a pigmentovaná kůže

 

Příčina:

Dispozice ke vzniku ekzému je dána většinou výskytem alergických onemocnění v rodině a širším příbuzenstvu. Kožními testy lze zjistit potravinovou alergii a vyvarovat se potravin, které ekzém působí /bílkoviny kravského mléka, vaječných bílků, ryb, arašídů, sóji, obilí…/. Testy rovněž mohou určit i jinou alergii /psí nebo kočičí srst, roztoče, prach, pyl…/

 

Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:

Ekzémy bývají vyvolány suchostí plic, a suchostí tlustého střeva, případně i dlouhodobou stagnací krve, následkem níž vzniká horkost v krvi

 

Diagnostika podle jazyka:

do fialova, hlavně v oblasti jater - stagnace krve

 

Reflexní diagnostika:

citlivé plošky jater, plic a tlustého střeva

 

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

to co bylo doposud potlačováno proráží navenek, atakuje hranice, aby se dostalo navenek - do vědomí. Porušení integrity hranic zevnitř - výraz čisté poctivé kůže se znetvoří něčím nečistým

 

Zpracování:

umožnit proudit tomu, co je uvnitř, ven, a tomu, co je dole, nahoru. Dobrovolně otevřít vnitřní hranice, připustit si to co bylo potlačováno. Vyzbrojit se proti zraněním zevnitř a stát se citlivým k okolnímu světu.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Evička 4 roky, atopický ekzém po celém těle, dlouhodobá léčba kortikoidy, celková antihistaminová léčba. Ekzematická ložiska rozškrábaná do krve, strupy. Suchá pokožka.

Nechce jíst, trpí trávicími problémy - bolesti bříška, nadýmání, průjmy.

Alergie na škrob, možná vejce. Alergie v rodinné anamnéze.

Každodenní vysoká konzumace mléčných výrobků.

Chodí do školky, zde se jí líbí. Mladší sestra zůstává doma s maminkou. Noční pomočování.

 

Jazyk : tmavě červené skvrny ve střední části a po stranách jazyka

 

Reflexní diagnostika: velmi citlivé plošky jater, žlučníku, tlustého střeva

 

Ošetření:

 

1. Vzhledem k tomu, že se jedná o dítě, použila jsem kojeneckou masáž J. Hašplové, která velice jemně ošetří celé tělo. Tuto masáž jsem naučila i matku. Matka ji pak prováděla v akutním stádiu každý večer před spaním.

 

Na ošetření jsem použila následující směs:

 

Mandlový olej 20 ml

Olej z pšeničných klíčků 10 ml

Pelargonium graveolens 7 gtt

Lavandula angustifolia 7 gtt

Matricaria chamomilla 5 gtt

Cymbopogon martinii 5 gtt

 

Volba olejů ve směsi:

 

Mandlový olej - vhodný pro péči o podrážděnou pokožku, ošetření ekzémů, hrubé kůže, popálenin.

Olej z pšeničných klíčků - velice vhodný olej pro léčbu kožních onemocnění. Má výbornou regenerační a revitalizační schopnost, vysoký obsah vitamínu E.

Pelargonium graveolens - Geránium - základní olej pro ochlazení jaterní krve. Léčí horkost, záněty, zklidňuje.

Lavandula angustifolia - Levandule úzkolistá - olej vhodný při stagnaci čchi a krve v játrech a ke zklidnění nervového systému. Urovnání toku energie v elementu dřeva. Odstraňuje pocit traumatu bránícího sebevyjádření, otevírá komunikační mosty.

Matricaria chamomilla - Heřmánek modrý - vhodný při mentálním neklidu, silný protizánětlivý a protialergenní účinek. Uvolňuje, ochlazuje, zklidňuje.

Cymbopogon martinii - Palma růžová - odstraňuje horkost a posiluje energii jin. Má uklidňující a zvlhčující funkci. Velice častý olej při péči o pokožku. Chladivý účinek a protizánětlivé působení. Vhodný při nervozitě a nejistotě, při přehnané závislosti.

 

Průběh:

 

Během prvního intervalu mezi návštěvami /14 dní/ matka masíruje téměř každý den dle instrukcí, některé dny pouze důsledně promaže celé tělo. Dochází k výraznému zlepšení ekzému, ložiska jsou menší, strupy se hojí, zdá se, že příznaky ustupují. Vynechání léčby kortikoidy.

 

Při další návštěvě používám stejnou směs, opravuji drobné nedostatky při masáži matky, ukazuji masáž reflexních plošek jater, žlučníku a tlustého střeva.

 

Při třetí návštěvě /interval opět cca 14 dní po návštěvě druhé/ ekzém výrazně ustoupil, vyskytují se ložiska suché kůže se strupy na zádech mezi lopatkami, pod zadečkem a na předloktí. Výrazně se zlepšily zažívací problémy, Evička začala normálně jíst. Používám opět stejnou směs, doporučuji pokračovat ve výše popsaném ošetření. Vzhledem k potravinové alergii doporučuji ještě výrazně omezit množství zkonzumovaných mléčných výrobků na maximálně 2-3 za týden.

 

Čtvrtá návštěva /interval cca 3 týdny po třetí návštěvě/ - ekzém téměř není patrný, pouze hrubší suchá kůže, trávicí problémy ustoupily zcela, od minulé návštěvy se již nevyskytlo noční pomočování. Matka pozitivně hodnotí změnu psychického stavu - se sestrou se již tolik nehádají, Evička je celkově klidnější. Používám stejný olej i stejné domácí ošetření. Masáže se naučil i tatínek, střídá se s maminkou, masírují obě dcery současně. Vytvořili si z toho rodinný obřad.

 

Pátá návštěva /interval cca 2 měsíce po čtvrté návštěvě/ - po těle patrná pouze ložiska mírně hrubší kůže. Noční pomočování se již nevyskytlo. Přetrvává klidná rodinná atmosféra. Masáže omezili na 2x týdně. Masíruji stejnou směsí v nižší koncentraci EO - původní směs zředěná na 50%. Tuto směs připravuji i na domácí použití.

 

 

 

 

 

  1. Ostatní doporučení - dostatek zinku, křemíku a vitaminu A v potravě / semena dýní, obilné klíčky/

 

  1. Do koupelí přidat odvar z měsíčku lékařského, přesličky, heřmánku a šalvěje

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu:

Po 4 měsících došlo k výraznému zlepšení atopického ekzému. V současné době není nutná léčba kortikoidy. Došlo k odeznění trávicích potíží a nechutenství a dlouhodobě se výrazně zlepšilo noční pomočování. Evička se celkově zklidnila, lépe komunikuje s rodiči i sestrou. Z masáží si rodina udělala pravidelné seance, které všichni vzájemně užívají.

 

6.3. NACHLAZENÍ, CHŘIPKA, INFEKCE DÝCHACÍCH CEST

 

Pro období podzimu, zimy a časného jara bývají časté infekce dýchacích cest a nachlazení. Ve vlhkém počasí, při teplotách pohybujících se okolo 0°C dochází velice často k celkovému prochlazení organizmu a následnému vzniku nachlazení, či infekce dýchacích cest. Velice často dochází k nárůstu těchto onemocnění v době nástupu do dětského kolektivu.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Chřipka je virové infekční onemocnění, které postihuje dýchací cesty. Obvykle mívá lehký průběh. Nachlazení je stav, který je svými příznaky chřipce velmi podobný, ale jeho průběh je mnohem méně dramatický a doba léčení kratší.

 

Příznaky:

NACHLAZENÍ

  • únava, bolest hlavy

  • zvýšená teplota do 38°C

  • bolesti v krku, suchý kašel

  • rýma

CHŘIPKA

  • bolesti ve svalech, zimnice, bolesti hlavy

  • horečka /někdy až 40°C/

  • bolesti v krku, suchý kašel

  • bolesti na prsou

  • únava, celková slabost

  •  

Příčina:

Nachlazení je způsobeno prochladnutím, vnějšími povětrnostními vlivy. Chřipku způsobuje virus typu A, B nebo C. Obě onemocnění jsou způsobena oslabením organismu - stres, únava, některé nemoci, oslabení imunitního systému. Rizikové skupiny jsou děti a staří lidé.

 

Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:

Obě tyto nemoci jsou dle TČM způsobeny invazí vnějšího větru /element kovu/, která může být horké nebo chladné povahy.

  • HORKÝ VÍTR - vysoká horečka, silná žízeň, silné pocení, neklid, bolesti hlavy, chrapot, bolest v krku, hlen žluté až zelené barvy

  • CHLADNÝ VÍTR - zvýšená teplota, zimohřivost, bez žízně, bez pocení, únava, bolest hlavy hlavně v okcipiální krajině, svalové bolesti, bolest v krku, ztráta hlasu, hlen světlý, průhledný a hojný

 

Diagnostika podle jazyka:

HORKÝ VÍTR - tenký, žlutý povlak

CHLADNÝ VÍTR - tenký, bílý povlak

 

Reflexní diagnostika:

Citlivé plošky - brzlík, mandle, průdušky, plíce

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Životní situace nechává člověka nedotčeného a chladného. Člověk se uzavře a nemůže jej nic rozehřát. Plný nos - uzavřít brány vůči okolí, držet si lidi od těla "Nechoď ke mně, jsem nachlazen". Bolesti v krku - nechtít nic spolknout, obraný postoj - na někoho se "vykašlat". Snahy o čištění na tělesné rovině.

 

Zpracování:

Přiznat si nezájem a nedostatek nadšení pro životní situaci, uzavřít se navenek, stanovit si hranice, dobrovolně zanechat vnějších aktivit, vytvořit prostor pro vyjasnění svých problémů, které uvázly na mrtvém bodě.

----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Adélka - 4 roky - nachlazení, únava, hojná hlenová rýma, kašel bez sekretu, TT 38,5°C, nepotí se, zimohřivost - invaze chladného větru

 

Jazyk : povlak tenký bílý

 

Reflexní diagnostika: velmi citlivý brzlík, mandle, průdušky

 

Ošetření:

  1. 15,00 hodin - teplota 38,5°C, rýma, únava

Pro snížení teploty - aplikace 2 ml následujícího oleje per rectum

Melaleuca viridiflora - niauli 8gtt

Hysopus officinalis 8gtt

Cinnamomum camphora - Ravensara 8gtt

Slunečnicový olej 30 ml

 

Volba olejů ve směsi:

Melaleuca viridiflora - NIAULI - antiseptikum, velice dobře působí na respirační infekce, chřipku a nachlazení, rýmu, kašel, bronchitidy. Jedná se o silici teplou, která je vhodná při atakách chladného větru.

Hysopus officinalis - antiseptikum, antiflogistikum, antispasmatikum, bronchitida, kašel, katar dýchacích cest, chřipka, angína, sráží horečku, normalizuje zbytnělou nosní sliznici, zlepšuje cirkulaci. Jedná se o silici teplou, která je vhodná při atakách chladného větru.

Cinnamomum camphora - RAVINSARA - antiseptikum, základní protivirová silice, infekce dýchacích cest a nachlazení, čistí vzduch, prohřívá. Jedná se o silici teplou, která je vhodná při atakách chladného větru.

Vzhledem k tomu, že jsem doposud neměla žádnou zkušenost s aplikací olejů per rectum, snažila jsem se vybírat méně agresivní oleje a relativně nízkou koncentraci.

 

Masáž plosky nohy 50% koncentrací EO

Eucalyptus radiata 1gtt

Cinnamomum Camphora - Ravensara 1gtt

Rosmarinus officinalis 1gtt

Thymus serpyllum 1gtt

Slunečnicový olej 4gtt

 

Masáž hrudníku

Eucalyptus radiata 1gtt

Cinnamomum Camphora - Ravensara 1gtt

Rosmarinus officinalis 1gtt

Thymus serpyllum 1gtt

Slunečnicový olej 10ml

 

 

 

Volba olejů ve směsi:

Eukalyptus radiata - antiseptikum, analgetikum, kašel, bronchitida, nachlazení, chřipka, usnadňuje odkašlávání, snižuje horečku.

Cinnamomum camphora - RAVINSARA - antiseptikum, základní protivirová silice, infekce dýchacích cest a nachlazení, čistí vzduch, prohřívá. Jedná se o silici teplou, která je vhodná při atakách chladného větru.

Rosmarinus officinalis - silně stimulující a prohřívající EO, antiseptikum, vhodný pro bronchitidy, chřipky a nachlazení.

Thymus serpyllum - nervové tonikum, příznivě ovlivňuje imunitní systém organismu, antimikrobiální, antivirotická, uvolňuje hleny, mírní dráždivý kašel, při zánětech dutin, prochlazení.

 

Obklad na krk

Cinnamomum Camphora - Ravensara 2gtt

Melaleuca viridiflora - niauli 2gtt

Hydrofilní olej 5 ml

Voda 250ml

 

15,30 hodin - TT 37,9°C, příznaky nachlazení mírně ustoupily

 

2. ošetření - 17,00 hodin - opět teplota 39,1°C, aplikována 2. dávka EO per rectum a zopakovány veškeré postupy, přidán obklad na zápěstí a kotníky

 

Obklad na zápěstí a kotníky:

Citrus limon 10gtt

Hydrofilní olej 1 ml

Voda 250 ml

 

Volba olejů ve směsi:

Citrus limon - antiseptikum, infekce dýchacích cest, bolest v krku, rýma, kašel, snižuje horečku.

 

3. ošetření - 18.00 hodin - pokles TT na 37,5°C, zmírnění rýmy, uvolnění dýchání, celkově stav zlepšen - opakujeme masáž hrudníku směsí uvedenou výše

 

4. ošetření - 20.00 hodin - TT 37,5°C přetrvává, celkově stav lepší, opakujeme masáž plosky nohou výše zmíněnou směsí EO

 

5. ošetření - druhý den 8.00 hodin - spala klidně celou noc, ráno TT 36,5°C, přetrvává pouze mírná rýma, opakujeme masáž plosky nohou a masáž hrudníku.

 

Další průběh - bez teplot, bez větších zdravotních obtíží, rýma ustoupila do 3 dne. Po tuto dobu jsem i nadále prováděla masáže plosky nohy a hrudníku.

 

Ostatní doporučení:

Průduškový čaj

 

Lichořeřišnice - tinktura 3x20gtt, Rakytník řešetlákový - tinktura 3x15gtt - po dobu 1 týdne v těchto dávkách a po té profylakticky po dobu 3 týdnů obě tinktury 2x10gtt

 

Výplachy dutiny nosní - odvar z fenyklu a přesličky v poměru 1:1 /1 polévkové lžíce na 250ml vody/ - aplikovat cca 0,5-1ml do každé nosní dírky, chvilku podržet v dutině nosní a cca po 1 minutě vysmrkat.

 

Speciální masáž obličeje - Dětský nosní olej s eukalyptem - pro uvolnění nosních dutin.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu: Výrazné zlepšení zdravotního stavu nastalo do 24 hodin, odezněla většina příznaků. Po aplikaci olejů per rectum došlo k výrazné úlevě cca do 30 minut po podání /Myslím, že nástup účinku i farmakodynamiku chování směsi EO podaných per rectum je možné porovnat s běžně dostupnými léky - Paracetamol, Ibuprofen/. Přínos léčby pomocí směsí EO vidím v možnosti ovlivnění ještě dalších příznaků - rýma, bolesti hlavy, bolesti svalů, únavu… , pro které bychom při klasické léčbě museli volit ještě další přípravky.

 

 

6.4. ANGÍNA - TONSILITIS, ZÁNĚT NOSOHLTANU - NASOPHARYNGITIS

 

Angíny a záněty nosohltanu v dětském věku nejsou tak časté jako běžná nachlazení. Jejich průběh je však vážnější a nelze je podceňovat.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Angína je akutní a neohraničený zánět hltanu a krčních mandlí.

Zánět nosohltanu je běžné onemocnění hltanu, případně i mandlí provázené rýmou /nos je ucpaný, nebo z něj teče/ a horečkou.

 

Příznaky:

ANGÍNA

  • Zarudnutí hrdla, nezvětšené uzliny, někdy mírný kašel

  • Horečka, zarudlé mandle zbělají, uzliny jsou bolestivé a nateklé

  • Zvětšené mandle zbarvené doběla

  • Ulcerace /vznik drobných ranek na jedné mandli/

  • Puchýřky na hltanu /aftóza, opar, neštovice/ s mírnou horečkou

 

ZÁNĚT NOSOHLTANU

  • Horečka či zvýšená teplota

  • Bolest hlavy

  • Bolest v krku

  • Nos ucpaný, nebo z něj teče

 

 

 

Příčina:

Angínu i zánět nosohltanu většinou způsobují bakterie nebo viry. Angína může být průvodním jevem oparu, aftózy nebo jiných zánětlivých a dalších onemocnění.

 

Charakteristika z pohledu tradiční čínské medicíny:

Příznaky angíny i zánětu nosohltanu patří z hlediska TČM do problematiky elementu kovu - invaze vnějšího větru. Podle dalších příznaků je můžeme rozdělit na ataky chladné nebo horké povahy. Vzhledem k vysokým teplotám, žízni, bolestem hlavy a v krku se jedná ve většině případů o ataku horkého větru.

 

Diagnostika podle jazyka:

Pokud se jedná o ataku horkého větru, můžeme najít na jazyku tenký žlutý povlak

 

Reflexní diagnostika:

Citlivé plošky brzlíku a mandlí

 

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Boj o průchod vedoucí dovnitř. Mandle hlídají úzkou branku, která odděluje vnitřní a vnější svět. Projevuje se tendence neakceptovat všechno - "nespolknout to".

 

Zpracování: bránit cestu do vlastního nitra, naučit se odmítat to, co nechceme.

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Kazuistika:

 

Adélka - 4 roky - únava, bolesti hlavy, následně prudké zvýšení TT na 38,6°C, bolesti v krku. Hrdlo zarudlé, na mandlích bílé povlaky. Lékař potvrdil diagnózu angíny a nasadil antibiotika, CRP 45.

 

Jazyk : špinavě žlutý povlak

 

Reflexní diagnostika: bolestivé plošky - mandle, brzlík, plíce, průdušky, slinivka, slezina

 

Průběh nemoci a ošetření:

Antibiotika zatím nenasazuji.

Ošetření v 17,00 hodin - teplota 38,5°C, bolest v krku, rýma, únava

 

  1. Používám následující směs:

  • aplikace 2 ml následujícího oleje per rectum

 

Levandula angustifolia 8gtt

Matricaria chamomilla 8gtt

Thymus vulgaris - linalool 8gtt

Salvia sclarea 8gtt

Slunečnicový olej 30 ml

 

  1. Stejnou směsí ovšem ve vyšší koncentraci /50%/ masíruji chodidla a reflexní plošky.

 

  1. Stejnou směs EO používám i na celkovou masáž - koncentrace 1%

 

  1. Obklad na krk

 

Salvia sclarea 10gtt

Hydrofilní olej 5ml

Voda 250ml

 

 

 

 

 

Volba olejů ve směsi:

 

Lavandula angustifolia - silice s nejširším spektrem, chladné povahy. Působí jako analgetikum, dobře ovlivňuje bolesti hlavy, je vhodná u krčních infekcí.

Matricaria chamomila - silice chladné povahy. Působí protizánětlivě a analgeticky. Je vhodná pro uklidnění, při bolestech hlavy.

Thymus vulgaris - vhodný při infekcích dýchacích cest, rýmy, u zánětů dutin, podporuje tvorbu bílých krvinek a napomáhá obranyschopnosti organizmu.

Salvia sclarea - silice vhodná při atace horkého větru - působí jako antiseptikum, je vhodná u infekcí dýchacích cest a kašle, zklidňuje.

 

 

Po tomto ošetření Adélka usíná, probouzí se v 22.00 hodin, TT - 37,8°C, bolesti hlavy ustoupily, bolesti v krku přetrvávají. Provádím opět masáž chodidel výše zmíněnou směsí a vyměňuji obklad na krk.

 

Druhý den - 6.00 hodin - TT 38,0°C, bolesti v krku mírnější, ale přetrvávají, bílé povlaky na mandlích jsou menší. Aplikuji druhou dávku oleje per rectum, vyměňuji obklad na krk, provádím celkovou masáž - /receptury viz výše/. Opět spánek.

 

10.00 hodin - TT 37,5°C, únava téměř pominula, bolesti v krku snesitelné. Přidáváme odvar ze šalvěje lékařské ke kloktání.

 

12.00 hodin - TT 38,1°C, ostatní příznaky pomalu mizí. Aplikuji třetí dávku oleje per rectum, vyměňuji obklad na krk, provádím celkovou masáž a masáž chodidel, kloktadlo. Spánek.

 

15.00 hodin - TT 37,3°C. Provádím výměnu obkladu na krk a používáme kloktadlo.

 

20.00 hodin - TT 37,9°C, Aplikuji 4 dávku oleje per rectum, provádím masáž chodidel, vyměňuji obklad na krk, kloktadlo. Spánek až do druhého dne.

 

Třetí den - 8.00 hodin - přetrvává TT 37,5°C, ostatní příznaky téměř ustoupily. Aplikuji čtvrtou dávku oleje per rectum. Používám kloktadlo.

 

Přes den přetrvává teplota do 37,5°C. Na nic jiného si nestěžuje.

 

20.00 hodin - Aplikuji 5 dávku oleje per rectum, provádím masáž chodidel. Spánek po celou noc.

 

Čtvrtý den - 7.00 hodin - TT 37,1°C, bez potíží. Na chodidla a reflexní plošky plic, průdušek a mandlí aplikuji směs EO v 50% koncentraci. Kontrola u lékaře - CRP 15, ústup onemocnění.

 

Tímto způsobem provádím ošetření ještě další 3 dny jako prevenci recidivy onemocnění.

 

Ostatní doporučení:

 

Průduškový čaj

 

Lichořeřišnice - tinktura 3x20gtt, Rakytník řešetlákový - tinktura 3x15gtt - po dobu 1 týdne v těchto dávkách a po té profylakticky po dobu 3 týdnů obě tinktury 2x10gtt

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu: Angína odezněla cca do 4 dne bez antibiotické léčby.

 

POZNÁMKA: Vzhledem k tomu, že se jednalo o dítě, zvolila jsem pro základ terapie aplikaci EO per rectum. Pro dospělé používám obdobnou směs, kterou však ředím do 45% ethanolu a používám 20gtt 3xdenně per os. I tato aplikace má obdobné výsledky.

 

6.5. ZÁNĚTY STŘEDNÍHO UCHA - OTITIS MEDIA

 

Záněty středního ucha trápí mnoho dětí. Nejčastěji se opakují v období kolem 3-6 roku věku, kdy si dítě začíná uvědomovat svoji identitu a upevňuje své hranice ve svém nejbližším okolí. Podle lékařů je příčinou infekce, která se šíří vzhůru Eustachovou trubicí z nosní mandle. Při opakovaných zánětech středního ucha se lékaři velmi často uchylují i k odstranění nosní mandle. Odstraní však lymfatickou tkáň, která má za úkol filtrovat patogeny ze vdechovaného vzduchu. Podle mé zkušenosti se i zánět středního ucha dá přiřadit k psychosomatickým onemocněním, kdy k projevu nemoci dochází při konfliktu mysli a sluchových informací - respektive pokynů - ? Co ucho nechce slyšet?

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Zánět středního ucha je akutní nebo chronické onemocnění ucha, které se vyskytuje hlavně u malých dětí. Dochází k němu většinou na základě bakteriální infekce, která se šíří z nosohltanu Eustachovou trubicí vzhůru k bubínku.

 

Příznaky:

  • Vysoká horečka

  • Silná bolest v uchu

 

Příčina:

Selhání imunity, špatná průchodnost Eustachovy trubice, hypertrofie nosní mandle, opakované rýmy. Ke vzniku zánětu středního ucha může přispět také alergie, pasivní kouření nebo špatná výživa.

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Uši patří podle TČM do elementu vody, který je posilován elementem kovu. Do okruhu elementu vody patří ledviny, močový měchýř, pohlavní orgány a jsou ohroženy chladem. Do okruhu elementu kovu patří plíce, průdušky, tlusté střevo. Kontrolním elementem vody je element země. Nevyvážeností mezi těmito třemi elementy dochází ke snížení aktivity imunitního systému /element země/, k opakovaným infekcím dýchacích cest /element kovu/ a k vyčerpání energie ledvin a tím pádem poškození ucha.

 

Diagnostika podle jazyka:

většinou tenký bílý povlak - ataka chladného větru

 

Reflexní diagnostika:

citlivé plošky ucha, brzlíku, ledvin

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky: Uši = poslušnost. Agresivní střetnutí na téma slyšet - naslouchat - poslouchat. Konflikt nechtít slyšet, nechtít poslouchat - tato témata jsou aktuální hlavně v období dětství.

Zpracování: naučit se slyšet vnitřní i vnější hlasy, poslouchat je. Podporovat proniknutí do nových prostor vědomí.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Adélka - od 3 let opakované záněty středního ucha , 1x vlevo, 8x vpravo - během podzimu 2004 6x píchané ucho a antibiotická léčba. Na pravé straně stav po zlomenině spánkové kosti v 6-ti měsících. V zimě 2005 léčba Imunorem - /imunostimulancia/, ucho po té píchané ještě 2x. Lékaři chtějí odstranit nosní mandli, ač je vyšetřena pouze 1x po proběhlém zánětu středního ucha a je pouze mírně zvětšená.

Na jaře 2005 započetí léčby homeopatiky. Stav stabilizován až do podzimu 2005. Na podzim opět zánět středního ucha, antibiotika.

Prosinec 2005 - kineziologie - téma: záněty středního ucha - odhalení souvislosti s frakturou lebky v kojeneckém věku a odblokování negativního prožitku, který se pojil k tomuto úrazu. Práce s vnitřním světem Adélky - víla. Umožnění sdělení a pojmenování toho, co ucho nechce slyšet.

 

Průběh a ošetření:

 

Leden 2006 - opět bolesti pravého ucha TT 38,3°C

Ošetření:

Aplikace lihové tinktury Kopretiny řimbaby okolo obou uší a 1 kapky do pravého ucha.

Zodpovězení otázky Co ucho nechtělo slyšet?

Odeznění potíží i teploty do 20 minut.

 

Březen 2006 - opět bolesti pravého ucha, TT 38,5°C

Ošetření:

Aplikace lihové tinktury Kopretiny řimbaby okolo obou uší a 1 kapky do pravého ucha.

Zodpovězení otázky Co ucho nechtělo slyšet?

Odeznění potíží do 20 minut, teplota klesla do 2 hodin na 37,1°C.

 

Květen 2006 - velmi silné bolesti pravého ucha, dramatický průběh, TT 38,7°C. Druhý den plánovaný odjezd na školku v přírodě.

Ošetření:

Aplikace lihové tinktury Kopretiny řimbaby okolo obou uší a 1 kapky do pravého ucha.

Zodpovězení otázky Co ucho nechtělo slyšet?

Vzhledem k relativně vysoké teplotě nasazuji Ibuprofen 5ml jednorázově. /Pro klasický lék jsem se rozhodla pro jeho snadnější aplikaci, v případě, že by bylo nutné na školce v přírodě v jeho aplikaci pokračovat./

 

 

 

 

Obklad na ucho, masáž plosky nohy a reflexních plošek uší:

Melaleuca alternifolia 5gtt

Lavandula angustifolia 5gtt

Cinnamomum zeylanicum 3gtt

Thymus vulgaris - linalool 3gtt

Slunečnicový olej 20 ml

 

Volba olejů ve směsi:

 

Melaleuca alternifolia - antiseptikum, velice dobře působí na respirační infekce, chřipku a nachlazení, rýmu, kašel, bronchitidy.

Lavandula angustifolia - silice s nejširším spektrem, chladné povahy. Působí jako analgetikum, dobře ovlivňuje bolesti hlavy, je vhodná u krčních infekcí.

Cinnamomum zeylanicum - antibakteriální, antiseptické účinky, chřipka.

Thymus vulgaris - vhodný při infekcích dýchacích cest, rýmy, u zánětů dutin, podporuje tvorbu bílých krvinek a napomáhá obranyschopnosti organizmu.

 

Další ošetření:

REIKI

 

Mantra zdraví - ÓM, HAM HANUMATE NAMAHA

 

Po tomto ošetření usnula, ráno se probudila bez potíží, TT 36,9°C. Odjela na školku v přírodě, preventivně 2 dny aplikována tinktura kopretiny řimbaby okolo ucha. Potíže se již nevyskytly.

 

Leden 2007 - silné bolesti pravého ucha, objevily se v noci - odpoledne před tím konflikt, týkající se nutnosti v poslouchat a komunikovat na odpovídající úrovni, TT 39,2°C.

 

Ošetření:

Aplikace lihové tinktury Kopretiny řimbaby okolo obou uší a 1 kapky do pravého ucha.

 

Obklad na ucho, masáž plosky nohy a reflexních plošek uší:

Melaleuca alternifolia 5gtt

Lavandula angustifolia 5gtt

Cinnamomum zeylanicum 3gtt

Thymus vulgaris - linalool 3gtt

Slunečnicový olej 20 ml

 

Zodpovězení otázky Co ucho nechtělo slyšet? - řešení problému z odpoledne

 

Vzhledem k vysoké teplotě nasazuji Ibuprofen 5ml jednorázově.

 

Druhý den ráno bez problémů, v pořádku.

 

O 2 dny později recidiva bolestí, tentokrát v dopoledních hodinách - volají ze školky. Návštěva lékaře, zánět, provedení paracentézy. Nasazena antibiotika.

 

Pro rychlé zhojení po zákroku aplikována řimbaba a obklad okolo ucha.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu: V porovnání se začátkem tohoto zdravotního problému se obtíže výrazně omezily. Po kineziologickém odblokování je Adélka ve stavu, kdy v případě, že problém vznikne, může s tímto pracovat a potíže do 30 minut odeznívají. Fytoterapie a aromaterapie pomáhají po stránce psychické i aseptické.

V posledním případě, možná proto, že jsem nemohla rychle zasáhnout alternativní léčbou, došlo k uvolnění zánětu paracentézou. Ucho se zhojilo relativně rychle, bez výraznějších změn na bubínku.

 

 

6.6. ZÁNĚT MOČOVÉHO MĚCHÝŘE - CYSTITIS

 

Záněty močových cest jsou u dětí relativně málo časté a probíhají většinou asymptomaticky. Mohou vzniknout buď z důvodu vrozených změn na sliznici močového ústrojí nebo po prochlazení. Možnou příčinou mohou být též psychosomatické aspekty.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Zánět močového měchýře se projevuje buď náhlými a akutními záchvaty nebo je vleklý.

 

Příznaky:

  • Pálení při močení

  • Časté nucení na močení

  • Zkalená moč

  • Zimnice, horečka

 

Příčina:

Prochladnutí, nedostatečná hygiena.

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Postižení okruhu elementu vody - ledviny, močový měchýř, chladem - nedostatek JANGu ledvin

 

Diagnostika podle jazyka:

bledý a nateklý

 

Reflexní diagnostika:

citlivé reflexní plošky ledvin a močového měchýře

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Konflikt, válka o vypouštění, potřeba se duševně vypustit, člověk je často nucen "příliš brzy " obětovat něco duševně důležitého.

 

Zpracování:

Uvědomit si svoje potřeby, uspokojit je a nechat téci. Nehromadit vodu duše příliš dlouho - obětovat duševní odpad.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

Kazuistika:

 

Adélka - 5 let - prochladnutí, bolesti v podbřišku, bolest při močení, TT 39°C, zimnice. Po psychické stránce předcházel konflikt s babičkou a bolesti ucha v noci, které se podařilo odstranit.

 

Jazyk: bledý

 

Průběh a ošetření:

 

První den - 14.00 hodin

1. Celková masáž následující směsí:

Juniperus communis 5gtt

Zingiber officinale 3gtt

Pinus silvestris 3gtt

Slunečnicový olej 30 ml

 

Volba olejů ve směsi:

 

Juniperus communis - bolest v dolní části zad, detoxikace, očista lymfatického systému, pomáhá ledvinovému filtru, silné diuretikum, čistí i na psychické úrovni

Zingiber officinale - prohřívá celé tělo, ovlivňuje všechny elementy při nedostatku JANGu

Pinus silvestris - spojuje pozitivní účinek na plíce s účinkem diuretickým, vhodná pro vlhké záněty močových cest i plic, na psychické úrovni pomáhá problém rozdýchat

 

2. Aplikace stejné směsi - 50% koncentrace na reflexní plošky ledvin, močového měchýře a celá chodidla a na oblast močového měchýře

 

 

19.00 hodin - pokles TT na 38,2°C, příznaky přetrvávají - zopakován celý postup

 

Druhý den

8.00 hodin - pokles TT na 37,5°C, příznaky mírně ustupují - zopakován celý postup

 

15,00 hodin - opětovné zvýšení TT na 38,5°C, příznaky přetrvávají - zopakován celý postup

 

Třetí den

7,00 hodin - TT 38,8°C, příznaky přetrvávají - zopakován celý postup, jedeme k lékaři

Po cestě probíráme otázku - ?Proč musí bříško bolet, jaký je to problém, že ho nedokáže vypustit?

9,00 hodin - u lékaře - bez teploty, bez potíží. Rozbor moči prokázal přítomnost bílkoviny,baktérií a erytrocytů. CRP 14 - doporučena antibiotická léčba.

 

15,00 hodin - Antibiotika zatím nenasazuji, pokračuji v ošetření.

 

Teplota natrvalo klesla do normálu, bolesti a další potíže ustaly a dále se již neobjevily. V ošetření pokračuji ještě 2 dny - profylakticky.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu: I když lékař prokázal zánět močového měchýře, myslím že v tomto případě měla největší úlohu psychika. Po uvědomění si problému na rovině psychické došlo velice rychle k úplnému odeznění příznaků a tyto se již nevyskytly. Tato léčba proběhla bez pomoci antibiotik.

 

 

6.7. PLANÉ NEŠTOVICE - VARICELA ZOSTER

 

Plané neštovice jsou velice častým infekčním onemocněním dětského věku. Vyskytují se u dětí navštěvující dětský kolektiv, kde viróza propukne.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Neštovice patří mezi dětské nemoci. Obvykle se objevují mezi 2-10 rokem a jsou velmi svědivé. Inkubační doba je asi 15 dní, léčba trvá asi 14 dní - 3 týdny.

 

Příznaky:

  • Vyrážka po celém těle /včetně vlasové pokožky, dlaní, pohlavních orgánů a vnitřku úst/

  • Růžové pupínky jsou od sebe oddělené a změní se v puchýřky, které praskají.

  • Při zasychání prasklých puchýřků vzniká stroupek, který odpadne do 10 dnů.

Příčina:

Dětská infekční nemoc virového původu. Velmi časté v dětském kolektivu.

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Disharmonie v elementu kovu /kůže/, dlouhodobá stagnace krve v játrech

 

Diagnostika podle jazyka:

červenofialový

 

Reflexní diagnostika:

citlivé reflexní plošky - brzlík, játra

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Dříve - pravé neštovice - smrtelné onemocnění. Mnoho zánětlivých konfliktů, které vyzývají ke střetu. Pokud člověk nemoci odolá, zůstanou zpravidla jizvy jako vzpomínka na boj na život a na smrt.

 

Zpracování:

Zmobilizovat všechny síly pro tuto válku, ponechat si jizvy jako vzpomínku na ohrožení života. Mít stále na paměti ohrožení polarity života a smířit se s tím.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Adélka - 5 let - výskyt neštovic ve školce, odtud přenos infekce. Ložiska červeno-růžových pupínků po celém těle, TT 37,5°C, únava.

 

Ošetření a průběh:

 

Vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, použila jsem jako základní EO Cinnamomum camfora - var. Ravinsara - kterou jsem použila lokálně na jednotlivé pupínky ve 100% koncentraci. Tuto aplikaci jsem opakovala 3x denně.

 

Teploty se pohybovaly do 38°C, nebylo tedy nutné je srážet.

 

Každý večer jsem připravila jodovou koupel - 30 ml roztoku Betadine do 1/2 vany vody.

 

Po 2 dnech došlo k vytvoření stroupků. Jednotlivé stroupky jsem ošetřovala opět 100% koncentrací EO Lavandula angustifolia - pro její antiseptické, hojivé a protisvědivé účinky. Pokračovala jsem v jodových koupelích.

Stroupky se odloupaly bez jizev, ke zhojení došlo do 5 dnů po výskytu první neštovice.

 

6.8. ZÁCPA - OBSTIPACE

 

Zácpa je onemocnění, které se vyskytuje převážně v dospělosti. Bohužel, v mé praxi jsem se s ní setkala u dětí, ve stadiu, které již bylo velmi závažné. Opět se jedná o psychosomatický konflikt a jako takový je třeba jej řešit. Prvním doporučením je úprava stravy a pitného režimu. Pokud však toto opatření zklame, nasazují většinou lékaři laxativa - projímadla, která mají vyprazdňování pomoci. Projímadla jsou však návyková, při pravidelném užívání je třeba neustále zvyšovat jejich dávky, aby fungovaly správně. Psychickou příčinu většinou nikdo neřeší.

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Zácpa je zpomalený průchod potravy trávicím ústrojím, dehydratace stolice a obtížné vyměšování stolice.

Atonická zácpa: kontrakce tlustého střeva nejsou dostatečné.

Spastická zácpa: bolestivé křeče, plynatost a zánět mohou vést k syndromu dráždivého tračníku

 

Příznaky:

  • Stolice tvrdá a ne dost častá

  • Obtížné vyprazdňování

  • Plynatost a nadmuté břicho

 

Příčina:

Atonická zácpa je způsobena nesprávnou životosprávou: nedostatkem vlákniny v potravě, nedostatkem tekutin, nedostatkem fyzického pohybu i nechutí chodit na záchod. Lidé, kteří odcházejí z domova na celý den a ráno mnohdy pospíchají, často postihuje atonická zácpa. Přidá-li se úzkost, tlusté střevo se začne křečovitě stahovat, což vyvolá příznaky dráždivého tračníku.

Spastická zácpa vzniká vlivem nervových poruch, nadměrným kouřením, požitím dráždivé stravy nebo ucpáním tlustého střeva.

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Spastická zácpa je způsobena stavem plnosti. Vnitřní kumulace horka způsobí deficit čchi a poruchu transportu. Dochází ke stagnaci čchi v játrech a slezině, což vyvolá pocit plnosti a distenze břicha s bolestmi a nechutenstvím.

 

Diagnostika podle jazyka: suchý a žlutý

 

Atonická zácpa je ze stavu prázdnoty. Hromadění chladu v žaludku a ve střevech způsobuje blokádu JANGu a vede k poruše tělesných tekutin. Deficit čchi zejména u starších osob způsobuje nedostatečné zvlhčování tlustého střeva. Při deficitu krve dochází k palpitacím, ke špatnému zásobení hlavy a uší krví, a tak může vzniknout hluchota.

 

Diagnostika podle jazyka: bledý s bílým povlakem

 

Reflexní diagnostika: bolestivé či velice tuhé plošky tlustého střeva

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

nechtít něco vydat, pevně to držet, šetrnost, lakota, neschopnost zbavovat se hmotných věcí stydět se za vlastní stinné stránky

 

Zpracování: vymezení hranic, naučit se uchovávat to, co ještě potřebujeme, přiznat si neschopnost vypouštět, najít střed mezi přijímáním a odevzdáváním, pochopit princip pomíjivosti všeho v životě.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Amálka 2,5 roku - zácpa, interval stolice 1x za 14 dní, stravovací návyky dobré - hodně zeleniny, ovoce, celozrnné produkty, kysané polotučné mléčné výrobky, jogurty, tekutiny 1-1,5l. Nyní cca 1/4 roku léčba projímadly, 3x20 kapek Gutalax - nepomáhá.

Reflexní ploška tlustého střeva na ploskách nohou zduřelá, tuhá na pohmat. Jazyk nažloutlý povlak, suchý. Atonická zácpa.

V kojeneckém věku matka nelibě hodnotila, když se pokakala. Výčitky, odpor.

 

Ošetření a průběh:

Vzhledem k tomu, že Amálka není zvyklá na masáž, učím babičku kojeneckou masáž přes oblečení, s ukázkou na panence. Důraz je kladen na dokonalé provedení masáže břicha. Dále ukazuji reflexní plošky tlustého střeva na ploskách nohou a vysvětluji masáž prováděnou na ploskách. Doporučuji minimálně 1x denně masírovat celé tělo - jak Amálka dovolí - přes oblečení či běžným olejem. Bříško a reflexní plošky 2-3x denně. Po každé úspěšné stolici velká pochvala.

 

  1. kontrola - za 14 dní - interval jednotlivých stolic se výrazně zkrátil

nyní je stolice 1x za 3 dny, reflexní ploška tlustého střeva již začíná být prohmatná. Amálka dovoluje, abych jí namasírovala. Provádím kojeneckou masáž následující směsí:

 

Mandlový olej 20 ml

Olej černý kmín 10 ml

Foeniculum vulgare 8 gtt

Citrus sinensis 8 gtt

Matricaria chamomilla 2 gtt

 

Volba olejů ve směsi:

 

Černý kmín - základní olej, který obsahuje asi 1% EO černuchy. Používá se u malých dětí při bolení bříška. Přináší úlevu při nadýmání.

Foeniculum vulgare - jedná se o základní EO pro trávicí problémy. Má antiseptické, antispazmatické a karminativní účinky. Podporuje činnost sleziny a žaludku, působí jako dobré laxativum. Po psychické stránce jsem se přes masáž dítěte snažila působit volbou tohoto oleje i na matku. Fenykl prohlubuje mateřské city, osvobozuje, pomáhá přijmout i nepříjemné zkušenosti.

Citrus sinensis - volba tohoto oleje je hlavně pro jeho psychické účinky - uvolňuje, uklidňuje, usnadňuje řešení problémů. Po fyzické stránce je vhodný i u zácpy, ale používá se vnitřně.

Matricaria chamomilla - základní silice s protizánětlivými účinky, mimo jiné vhodná i u trávicích problémů. Je to silice, která zjemňuje, přináší uklidnění, pomáhá přijmout a zapomenout staré rány. Harmonizuje fyzickou i psychickou složku osobnosti.

 

Doporučení na doma - pokračovat v masážích touto směsí, zkusit zapojit maminku do masáží /zatím masíruje babička/. Pokračovat v masáži reflexních plošek na chodidlech. Do stravy přidat Psyllium - rostlinou vlákninu. Několikrát denně působit na TS4. Pochvala i od maminky po každé úspěšné stolici. Nenutit do kakání, spíš povzbudit.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu - Cca po 14 dnech po 2. ošetření mě kontaktovala maminka Amálky. Frekvence stolice se upravila na 1x za 1-2 dny. Maminka se od babičky naučila provádět masáž a s babičkou se střídají. Domluvily jsme se na kontrole dle potřeby.

Po 1,5 měsíci babička prosí o doplnění oleje. Stav je stabilizován bez jakýchkoliv projímadel na 1 stolici za 1-2 dny.

 

6.9. KINETÓZY

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Kinetózy jsou stavy vyvolané pohybem dopravních prostředků - lodě, auta, letadla… V zatáčkách nebo zhoupnutí dochází k záchvatům nevolnosti, způsobené zvýšením podrážděním nervů dýchacího a zažívacího ústrojí a bloudivého nervu.

 

Příznaky:

zblednutí, náhlá únava, studený pot, závrať, nevolnost až zvracení

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Dochází k poruše funkce sleziny a žaludku, kdy stagnace čchi zabraňuje vzestupu čistého jangu a sestupu nečistého jinu.

 

Diagnostika podle jazyka:

jazyk mívá mírný povlak.

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Člověk se nedokáže přizpůsobit stavu cestování- rozpor vnímání jednotlivými receptory - např. oči hlásí klid, orgán rovnováhy kymácivé pohyby.

 

Zpracování :

Uvést informace do souladu, poddat se dané situaci i živlu, otevřeně přijímat chybné vjemy očí.

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Adélka - 4 roky - opakovaně pocity na zvracení, případně i zvracení při jízdě autem. Opocená, bledá.

 

První pomoc:

Protože tento stav nastává většinou ve chvíli, kdy u sebe nemám větší množství olejů, vozím pro tyto situace v autě éterický olej z máty peprné / Menta piperita/ či Máty kadeřavé /Menta spicata/. Mátu v koncentrované podobě vetřu do chodidel, hlavně do reflexní plošky žaludku. Mátu ve velmi malé míře vtírám i do vlasové pokožky za uši a spánky. Pokud je možné EO něčím naředit, provádím ještě jemnou masáž břicha.

Na keramickou destičku nakapu opět několik kapek máty.

 

Po tomto ošetření se stav cca do 10-15 minut spontánně upraví a další cesta probíhá bez problémů.

6.10. OBRNA LÍCNÍHO NERVU

 

Charakteristika z pohledu klasické medicíny:

Při obrně lícního nervu dochází k poruše inervace "spádové oblasti" tohoto nervu. Lícní nerv inervuje mimické lícní svaly. Ovládá zavírání očí, pohyby rtů. Vznik onemocnění je poměrně náhlý, příčina může být centrální - toxická, infekční, nebo periferní - z útlaku či prochladnutí nervu.

 

Příznaky:

Obrna lícního nervu je patrná na první pohled - ochromená strana je hladká, bez vrásek, oko slzí, víčko se nezavírá, ústní koutek spadlý, jazyk se při vyplazení stáčí ke straně.

 

Charakteristika podle tradiční čínské medicíny:

Obrna lícního nervu může být způsobena :

  1. vlivem patogenního větru a chladu - zpomalení toku čchi a krve. Projevuje se přechodnou svalovou křečí několikrát denně, která trvá několik sekund až minut. Objevují se místní svalové spasmy, salivace, slzení.

 

  1. ohněm jater a žaludku. Oheň žaludku vzniká z retence potravy nebo jejím nepravidelným příjmem. Jaterní oheň vzniká ze stázy jaterní čchi nebo deficitu jinu, který způsobí vzestup ohně. Další příznaky způsobené tímto stavem - předrážděnost, žízeň, zácpy.

Jazyk žlutý, se suchým povlakem.

 

  1. Nedostatkem jinu a nadbytkem jangu z poruchy ledvin, kdy voda ledvin nemůže tlumit oheň. Svalové obrny se zhoršují po únavě.

Jazyk žlutě povleklý.

 

Výklad významu a příznaků z pohledu psychosomatiky:

Trhlina v některé z hlubších vrstev bytosti, vyjdou najevo 2 tváře člověka, člověk si nemůže zachovat svou vlastní tvář

 

Zpracování:

Konfrontovat druhou, dosud skrytou stranu, zpracovat jednostrannost, vypořádat se svojí rozštěpeností, vypnout, odpočinout si. Otevřeně ukázat vlastní bytost za fasádou, najít v sobě střed mezi napětím a uvolněním.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

Kazuistika:

 

Lukášek - 5 let. Po prodělané infekci dýchacích cest se náhle objevily horečky cca 38°C a paréza lícního nervu vlevo. Hospitalizace, důkladné vyšetřování, které však neprokázalo zjevnou příčinu. Nasazena infúzní léčba - antibiotika, vitaminy. Teploty ustoupily, paréza v obličeji však stále přetrvává i přes probíhající rehabilitaci.

Vzhledem k předcházející infekci se domnívám, že se jedná o invazi větru a chladu v kombinaci s nerovnováhou jinu a jangu vyvolanou poruchou ledvin.

Jazyk má bílý, lehce nažloutlý povlak. Citlivé reflexní plošky ledvin na obou chodidlech.

 

Ošetření a průběh:

  1. návštěva - v průběhu hospitalizace - Lukášek bez teplot, zajištěný periferní žilní přístup, TH - vitamíny, ATB, rehabilitace. Obličej na levé straně výrazně ochrnutý.

 

Provádím celkovou masáž a důkladnou masáž obličeje. Používám:

Olivový olej 30ml

Neroli 10gtt

 

Neroli - silice z pomerančových květů - pozitivně ovlivňuje psychiku, antidepresivum, antispazmatikum, podporuje tvorbu nových buněk a regeneraci nervových spojení.

 

Masáž palce na noze - stimulace mozku, hypofýzy, hlavy, masáž reflexní plošky ledvin na noze.

 

Suché teplo na nohy a oblast ledvin - ohřátá sůl.

 

  1. návštěva - týden po návštěvě první. Hospitalizace pokračuje, probíhá

rehabilitační a vitamínová léčba. Matka od první návštěvy pravidelně provádí 2x denně masáž celého těla a 3x denně masáž obličeje. 1x denně aplikuje suché teplo a 3x denně provádí masáž reflexních plošek ledvin a hlavy na chodidlech. Stav se mírně zlepšuje, Lukášek začíná zavírat oko.

 

Provádím masáž celého těla a důkladnou masáž obličeje následující směsí:

 

Mandlový olej 30 ml

Neroli 5 gtt

Citrus sinensis 3 gtt

Petitgrain 3 gtt

 

Jedná se o příjemnou kompozici éterických olejů z jedné rostliny, která představuje 3 bytosti - neroli - dítě, petitgrain - otec, citrus sinensis /kůra/ - matka. Všechny tyto EO jsou vhodné při únavě, jako antidepresivum, při nadměrné psychické zátěži, pro regeneraci.

 

Akupresurou ovlivňuji: L1, L2, L6, SS6, Žl 14, MM2, TO5, TO23

 

Reflexní masáž palce na noze vyvolává odpověď v obličeji - jemné tiky na postižené tváři.

 

Doporučuji pokračovat v masážích celého těla a obličeje, v aplikaci suchého tepla na chodidla, oblast ledvin a postiženou tvář a stimulovat reflexně obličejovou zónu - palec.

 

  1. Návštěva - opět v týdenním intervalu - Hospitalizace pokračuje,

rehabilitace, vitamíny per os - kanyla zrušena. Oko se zavírá, paréza ustupuje ze shora. Ústní koutek a tvář zůstávají ochrnuté. Uvažuje se o propuštění do domácího ošetření a ambulantní léčbě. Matka pravidelně provádí všechna doporučená ošetření na kterých jsme se dohodly. Provádím opět masáž celého těla a hlavně obličeje výše uvedenou směsí, akupresurou ovlivňuji: L1, L2, L6, SS6, Žl 14, MM2, TO23, provádím reflexní masáž na chodidle. Doporučuji pokračovat v uvedených postupech.

 

  1. Návštěva - opět po týdnu - propuštěn do domácího ošetření, na

rehabilitaci chodí 1x za 14 dní, vitamínová terapie pokračuje. Paréza postihuje oblast nazolabiální rýhy a úst. Opakujeme stejný terapeutický postup jako v předcházejících návštěvách, přidávám moxu na L1, L2, L3, L6, SS6, MM23. Doporučení na doma - pokračovat v uvedených postupech.

 

  1. Návštěva opět po týdnu - stagnace stavu, oproti minule stav moc

nezlepšen. Matka omezila masáž celého těla na 1x denně a 2x denně masáž obličeje a RP na chodidle. Opakuji minulé ošetření. Doporučuji vytrvat v ošetření, nabízím masáže pro matku - silné vyčerpání, únava.

 

 

  1. Návštěva po 14 dnech - výrazné zlepšení - paréza ustupuje i z oblasti

ústního koutku, Lukášek dokáže písknout. Jazyk plazí téměř ve střední čáře. Ukončena RHC v nemocnici. Matka absolvovala masáž, 2 dny Lukáška hlídala babička, matka si odpočinula, načerpala nové síly. Opakuji ošetření z předcházejících návštěv. S matkou se domlouváme na frekvenci domácího ošetření tak, aby to matka zvládala - redukujeme všechna ošetření na 1xdenně - masáž reflexních plošek na noze ráno, uvolňující masáž a aplikaci suchého tepla večer. Kontrola dle potřeby.

 

Po telefonické konzultaci s matkou po 14 dnech se stav natolik zlepšil, že není vidět žádné výraznější omezení. Matka pokračuje v ošetřeních cca 1x denně či 1x za 2 dny a přesouvá svoji pozornost na sebe - domlouvá si masáž pro sebe, zajišťuje si pravidelné hlídání.

 

Dlouhodobé zhodnocení zdravotního stavu - Aromaterapii a další alternativní postupy jsem začala používat relativně brzy po vzniku problému. Protože současně probíhala klasická terapie, není možné rozlišit účinek jednotlivých léčebných metod. Myslím však, že v tuto chvíli je nejdůležitější, že veškeré příznaky parézy lícního nervu jsou pro tuto chvíli odstraněny.

 

7. ZÁVĚR

 

Řešení zdravotních problémů u dětí toho nejmladšího věku není vždy jednoduchá věc. Aby se rodič mohl rozhodnout pro alternativní cestu, musí být nejprve sám přesvědčen o její účinnosti. Ani já, v této době, kdy mám za sebou mnohem více případů než jsem měla před dvěma lety, nejsem schopná říct, zda mnou navrhovaný postup bude ten pravý. Je to způsob, je to cesta, která však může být velmi úzká a klikatá a nebo také slepá. Já nabízím pouze trochu jiné řešení, kterým bychom mohli doplnit a nebo případně nahradit i cestu klasické medicíny.

Zejména u svých dětských klientů apeluji na to, aby rodiče, pokud se jejich dítě s něčím léčí, nevynechávali léky předepsané lékaři. Nabízím jim doplněk léčby, který příznivě ovlivní psychický stav jejich děťátka, může pomoci klasické léčbě a hlavně zharmonizuje vztah mezi rodičem a dítětem. Myslím, že síla alternativní medicíny může mnohem lépe vyniknout ve spolupráci s medicínou klasickou a hlavně při celostním vnímání klienta včetně jeho problémů a problémů jeho rodiny.

Za ty dva roky mojí spolupráce s alternativní medicínou jsem získala pokoru a obdiv. Využití alternativních postupů při léčení mé dcery bylo poněkud odlišné, než praktikuji běžně. Byla mým "pokusným králíkem" a zkoušela jsem si na ní sílu účinku jednotlivých postupů. Mohla jsem si to dovolit nejenom ke svému zdravotnickému vzdělání, ale hlavně také proto, že jsem jí měla 24 hodin před očima a mohla ihned reagovat na změny zdravotního stavu. Fascinovalo mě, že rychlost účinku může být stejná a nebo i vyšší, než je běžné u léčby klasické. Popsané postupy nejsou určitě přesným návodem, co dělat, když… ale byl to pro mě právě ten krok, který jsem musela udělat proto, abych získala pokoru před sílou alternativní léčby.

V současné době neustále zkouším nové věci a objevuji, pro mě nové, cestičky. Zatímco v prvopočátcích "koketování" s alternativní medicínou jsem se řídila převážně fyzickými účinky jednotlivých silic i postupů, nyní pomalu začínám zařazovat do svých terapeutických postupů i intuici. Zatím jí úplně nevěřím, někdy přesně nevím, proč jsem zvolila to či ono, ale v konečném důsledku se většinou ukazuje, že daná volba byla správná.

Alternativní medicína je cesta, kterou chci objevovat. Děkuji za pokoru, která přišla díky tomuto poznávání. Děkuji za to,že obohatila můj život…